Pół tysiąca kierowców zawodowych sprawdzonych alkomatem – kara za 0,4 promila

Nowy tydzień pracy rozpoczął się w zachodniej Polsce od wielkiej kontroli trzeźwości. Działania prowadzono na autostradzie A2 pod Rzepinem oraz na trasie S3 pod Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą, sprawdzając przy tym ponad pół tysiąca kierowców zawodowych.

Na przydrożne parkingi ściągano ciężarówki, auta dostawcze oraz autobusy. Kierowca każdego z nich musiał dmuchnąć w alkomat, udowadniając, że weekendowy odpoczynek zakończył w całkowicie trzeźwym stanie. Przebadano w ten sposób około 530 osób, a jedna z nich wyróżniła się w negatywny sposób, wydmuchując ponad 0,4 promila.

Taki wynik kwalifikuje się jako „stan po użyciu alkoholu”, według tegorocznego taryfikatora podlegając trzem różnym karom: grzywnie w wysokości od 2,5 do 30 tys. złotych, zakazowi prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a także 15 punktom karnym. Opcjonalnie sąd może też nałożyć czwartą karę, w postaci aresztu na okres do 30 dni.

Oto komunikat WITD w Gorzowie Wielkopolskim:

W poniedziałek (10 października 2022 r.) inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili poranną akcję wzmożonych kontroli trzeźwości kierowców ciężarówek, busów i autobusów. Kontrole były prowadzone na autostradzie A2 w pobliżu Rzepina oraz ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry.

Sprawdzono stan trzeźwości około 530 szoferów. Okazało się, że jeden spośród nich wsiadł za kierownicę po alkoholu. Kierowca „wydmuchał” ponad 0,4 promila.

Mężczyznę będącego w stanie po spożyciu alkoholu przekazano funkcjonariuszom Policji.