Podsumowanie dwuletniego testu 15,65-metrowych naczep, czyli wyniki brytyjskiego eksperymentu

naczepa_wielka_brytania_15,65_wincanton

W Wielkiej Brytanii od dwóch lat trwają testy dłuższych naczep i tamtejsze ministerstwo transportu opublikowało właśnie krótki raport ze sprawozdaniem z dotychczasowego przebiegu inicjatywy.

W ciągu dwóch lat do użytku wprowadzono 613 dłuższych pojazdów, z których około sto to naczepy o długości 14,6 metra, natomiast pozostałe liczą aż 15,65 metra. W połączeniu z ciągnikiem siodłowym tego typu konstrukcje tworzą więc zestawy porównywalne pod względem długości do ciężarówek z przyczepami.

Wszystkie wspominane konstrukcje wykorzystywane są przez łącznie 76 firm transportowych. Ich dotychczasowe doświadczenia są oczywiste – dłuższe naczepy pozwoliły na znaczne obniżenie kosztów przewiezienia tej samej ilości ładunku. Po podliczeniu wszystkich zadań transportowych, które przez dwa lata wykonała flota dłuższych pojazdów, okazało się, że z wykorzystaniem 13,6-metrowym naczep to samo wymagałoby przejechania dodatkowych 600 tys. kilometrów!

Jak natomiast wygląda jazda z taką dłuższą naczepą? Testowe 613 pojazdów uczestniczyło przez dwa lata w mniejszej ilości zdarzeń drogowych, niż przewiduje to brytyjska średnia. Ponadto kierowcy nie mają szczególnych problemów z manewrowaniem, więc wszystko wydaje się mieć sens.

Wnioski wypływające z testu są ogólnie rzecz biorąc bardzo pozytywne i można oczekiwać w najbliższym czasie, że Brytyjczycy tylko rozwiną swój projekt. Państwo przewiduje możliwość wpuszczenia na drogi nawet 1800 dłuższych naczep, co zapewne zostanie wkrótce w pełni wykorzystane.