Pierwszy ciężarowy silnik o sprawności ponad 52 procent – rekordowy wynik z Chin

Shacman z silnikiem marki Weichai

O chińskiej marce silników Weichai jeszcze niedawno mogliście nawet nie słyszeć. Teraz jednak to właśnie Weichai chwali się najbardziej sprawnym silnikiem diesla na całym światowym rynku samochodów ciężarowych.

Średnia sprawność ciężarowych silników diesla – przy uwzględnieniu danych ze wszystkich rynków – ma utrzymywać się na poziomie około 46 procent. Pozostałe 54 procent energii cieplnej jest po prostu marnowane, nie przekładając się na realne napędzanie pojazdu. Są jednak marki, które radzą sobie w tym zakresie znacznie lepiej i osiągają wyniki około 50-procentowe. Za to Weichai pochwalił się wejściem na poziom dokładnie 52,28 procenta, co ma być najwyższym wynikiem, jaki kiedykolwiek osiągnięto w dieslach dla ciężarówek.

By powyższe osiągnięcie zostało oficjalnie uznane, Chińczycy poprosili o sprawdzenie tego wyniku Niemców. Wybór padł na organizację badawczą TÜV SÜD, która przetestowała omawianą jednostkę i potwierdziła jej sprawność. Sam producent też podaje, że pracy nad nową generacją silników towarzyszyło złożenie 162 wniosków patentowych, a z tego aż 124 patenty zostały już przyznane. Co jednak konkretnie sprawiło, że omawiana jednostka jest aż tak sprawna? Firma wymienia cztery zasadnicze zmiany, takie jak wyższa, trójwymiarowa precyzja turbodoładowania, lepsza izolacja termiczna cylindrów, większa przepustowość układu dolotowego oraz wydechowego, a także podwojenie wtrysku mieszkanki paliwowej.

Na koniec dodam, że silniki marki Weichai bardzo powszechnie trafiają do chińskich ciężarówek. Ich gama wzbogaciła się ostatnio nawet o 15-litrowe, 660-konne wersje do przewozu gabarytów, a mniej skomplikowane warianty wysyła się na wschód Europy, do białoruskiego Maza oraz ukraińskiego Kraza. Niewykluczone też, że firma myśli o debiucie w Unii Europejskiej, mając naprawdę spore stoisko na niedawnych targach IAA Transportation 2022 w Hanowerze.  Jeśli natomiast chodzi o skalę produkcji, to sam za siebie mówi następujący artykuł: 200 tys. nowych silników dla ciężarówek w 2 lata – Chińczycy produkują na potęgę