Piękność do wożenia końskich odchodów – Najładniejsza Ciężarówka Niderlandów 2021

Wybory Najładniejszej Ciężarówki Niderlandów, organizowane przez renomowany magazyn „Truckstar”, co roku przyciągają bardzo interesujące pojazdy. Edycja 2021 nie była od tego żadnym wyjątkiem, a zwycięzcą okazał się zaś samochód wyjątkowo ciekawy, z uwagi na przystosowanie do bardzo specyficznej pracy. Głównemu triumfatorowi przyjrzymy się więc poniżej, a pełna lista zwycięzców znajduje się pod tym linkiem.

Oficjalny tytuł Najładniejszej Ciężarówki Niderlandów 2021 otrzymał pojazd służący do transportu końskich odchodów. To Scania R580 Highline z firmy G.&J. van Leeuwen, która połączyła w sobie bardzo atrakcyjne modyfikacje oraz nienagannie użytkowy charakter. A trzeba od razu trzeba wyjaśnić, że przewóz końskich odchodów nie należy do lekkich zadań. Dosłownie ciężki jest już sam ładunek, wymagając aż sześcioosiowej konfiguracji, przyczepy z obrotnicą oraz najwyższego w Niderlandach, 50-tonowego DMC. Zdarza się zresztą, że i te 50 ton nie jest wystarczające. Stąd też tak mocny silnik, o mocy 580 KM i słynnym układzie V8.

Druga sprawa to ciężkie warunki tej pracy. Scania często wjeżdża na bardzo ciasne posesje lub przemierza tereny rolnicze. Dlatego elegancka obudowa podwozia kryje między innymi kosę na teleskopowym wysięgniku, umożliwiającą usuwanie gałęzi znad drogi. W ten sposób kierowca Scanii chroni dodatkowe, dachowe wyposażenie. Co też ciekawe, malowanie aerografem zastosowano tylko na tylnej ścianie przyczepy. To bowiem jedno z niewielu miejsc, które nie są tutaj narażone na uszkodzenia. Na innych elementach malowania są jedno- lub dwubarwne, by ułatwić ewentualną naprawę.

Pomimo tak trudnych warunków pracy, ciężarówka porusza się na polerowanych, aluminiowych felgach, a w środku ma jasną, beżową tapicerkę. Zmodyfikowano nawet kabinę załadunkowego żurawia, instalując luksusowy fotel ze skórzanym obiciem, dodatkowe oświetlenie i rozbudowany sprzęt audio. Zmodyfikowany układ wydechowy wyprowadzono na bok, wzdłuż całego zestawu nie brakuje dodatkowego oświetlenia, a malowanie – choć stosunkowo proste – można nazwać bardzo atrakcyjnym. Dlatego też środki czyszczące są po prostu nieodzownym wyposażeniem pojazdu, wypełniając jeden z jego bocznych schowków.

Jeśli natomiast chodzi o ułatwianie sobie pracy, to G.&J. van Leeuwen zastosowało specjalny system sprzęgania przyczepy. Celowanie w sprzęg ułatwia kamera, a przeskoczenie blokady sygnalizowane jest przez kontrolkę na desce rozdzielczej. Przyczepa ma też wykonane na zamówienie złącze, które przekazuje sygnał z kamery w przyczepie oraz z systemu GPS. Dzięki temu, w czasie jazdy z przyczepą, wyświetlacz automatycznie przełącza się na jej kamerę. GPS w przyczepie jest zaś konieczny, jako że transport końskiego łajna podlega w Niderlandach bardzo restrykcyjnemu nadzorowi.

Wszystko to można zobaczyć na półgodzinnym reportażu, prezentującym pracę  ciężarówki w praktyce. Całość przedstawiona jest w języku niderlandzkim, ale posiada też angielskie napisy. Film pokazuje między innymi rozładunek (od 4. minuty), układ wydechowy (od 12. minuty), sprzęganie zestawu po wjeździe w zarośla (od 14. minuty), czy wnętrze kabiny żurawia (od 21:30).

Reportaż prezentujący pracę ciężarówki: