Pięć DAF-ów XG dla firmy Sawtrans – mnóstwo opcji, niższy dach i podwójne obsady

DAF ze średnim dachem na podwójną obsadę, a w środku skórzana tapicerka, wentylowane fotele i zintegrowana klimatyzacja postojowa – jeszcze niedawno taki opis brzmiałby niedorzecznie. Dzisiaj takie konfiguracje wyjeżdżają jednak na drogi, na co przykład możemy zobaczyć powyżej.

Zacznę od przypomnienia 2022 roku, gdy DAF zaprezentował dwa nowe modele z wydłużonymi sypialniami: XG o średnim podwyższeniu dachu, a także XG+ o maksymalnym podwyższeniu dachu. Przy tym główne założenie ewidentnie było takie, by klienci na bardzo bogato wyposażone egzemplarze sięgali właśnie po najwyższy wariant. Wskazywały na to demonstracyjne egzemplarze XG+, wypełniane wszelkimi możliwymi dodatkami, a także zarezerwowanie tylko dla tego modelu systemu zintegrowanej klimatyzacji postojowej.

Z czasem zaczęło się jednak okazywać, że wielu klientów nie chce dopłacać za najwyższe nadwozie, zapewniające tylko 13 centymetrów dodatkowej wysokości wewnętrznej (217 cm w XG+ zamiast 204 cm w XG). Co więcej, niższe XG okazało się mieć przewagę aerodynamiczną, dzięki czemu łatwiej zakwalifikowało się do 10-procentowych rabatów w nowym cenniku niemieckich opłat drogowych. Sam DAF zdecydował się natomiast na rozszerzenie wyposażenia, więc wspomniana klimatyzacja postojowa w końcu trafiła także do wariantu ze średnim dachem. I tak oto dochodzimy do pięciu nowych ciągników, które odebrała ostatnio firma Sawtrans z Łowicza.

Przewoźnik ten obsługuje chłodniczy transport międzynarodowy i zatrudnia kierowców w podwójnych obsadach. Zależało mu więc na dużej ilości przestrzeni w sypialni oraz między fotelami, zapewnianej przez wydłużone nadwozie. Za to 204 centymetry wysokości wewnętrznej z niższego modelu najwyraźniej uznano za całkowicie wystarczające. Już od 2022 roku firma eksploatowała bowiem nowe DAF-y w obu wariantach wysokościowych, a przy realizacji tego zamówienia zdecydowała się na model DAF XG 480, bez „plusa” w nazwie.

Konfigurując te pojazdy, naprawdę nie żałowano opcji. Do każdej z kabin trafiły bowiem po dwa skórzane, wentylowane oraz obrotowe fotele, dzięki czemu obu kierowców będzie mogło obrócić się na pauzie w stronę wysuwanego stolika. Jest też wspomniana, zintegrowana klimatyzacja postojowa, system audio z dużym wyświetlaczem, radar „martwego pola” na prawym spojlerze, system nocnego ryglowania drzwi, czy nawet ozdobna imitacja drewna. Pod względem widoczności wybrano układ bardzo lubiany przez kierowców, a więc klasyczne lusterka główne połączone z szerokokątną kamerą zamiast luster dodatkowych.

Omawiane pojazdy zostały dostarczone przez deara TB Truck&Trailer Serwis ze Rzgowa, wraz z kontraktem serwisowym typu Full Care. Obejmuje on bieżącą eksploatację oraz naprawy całego pojazdu.