Petycja za petycją w sprawie Calais – Anglicy nie życzą sobie operacji „Stack”, choć chcą pomóc kierowcom

save_our_trucking_heroes_akcja_the_sun

Problemy nad kanałem La Manche to dla Wielkiej Brytanii spory problem. Opóźnienia w dostawach, piętrzące się koszty oraz imigranci zagrażający kierowcom dają się we znaki całemu krajowi. Dlatego też nie brakuje na Wyspach akcji, które mają pomóc część problemów tych rozwiązać lub chociaż ograniczyć ich następstwa.

Jednym z takich przykładów może być sprzeciw Brytyjczyków wobec nadzwyczajnej organizacji ruchu. Blokowanie trasy M20 w ramach niesławnej operacji „Stack” masowo ściąga samochody osobowe na drogi niższej kategorii i zakłóca sielankowe życie w lokalnych wioskach. Dlatego też mieszkańcy hrabstwa Kent zorganizowali petycję, w której proszą o przygotowanie innego scenariusza na wypadek problemów z przeprawami z Dover. Już ponad 10 tys. osób podpisało się pod tą akcją, a ich zdaniem blokowanie autostrady M20 i tworzenie z niej prowizorycznego parkingu powinno zostać zastąpione parkingami z prawdziwego zdarzenia. Dla przykładu, nowy parking na około pół tysiąca ciężarówek nie byłby dla władz hrabstwa szczególnie dużym wydatkiem, a jednocześnie mógłby wystarczyć w przypadku mniejszego zatoru. Okoliczni mieszkańcy proponują także wprowadzenie nowej organizacji ruchu na poszczególnych jezdniach – w czasie gdy ciężarówki będą stały na M20 prowadzącym na południe, na pasy jadące w stronę Londynu powinien zostać przeniesiony ruch samochodów osobowych w obu kierunkach.

Drugi przykład pokazuje natomiast wszystko od drugiej strony, czyli z punktu widzenia samych kierowców. W ramach akcji „Save our Trucking Heroes”, zorganizowanej przez pismo „The Sun”, próbuje się zwracać uwagę na problemy osób każdego dnia kanał La Manche przekraczających. Wszystko bazuje tutaj między innymi na lobbowaniu na rzecz interesów kierowców, przyciąganiu maksymalnej uwagi do ich sytuacji, a także rozdawaniu naklejek, które widzicie na zdjęciu powyżej. Jeśli zaś chodzi o postulaty to są one następujące.

1. Zniesienie kar dla kierowców za nieświadome przewożenie imigrantów.

2. Zwiększenie ilości policjantów w Calais.

3. Uczynienie Wielkiej Brytanii mniej atrakcyjną dla imigrantów. To akurat idzie bardzo średnio, o czym pisałem TUTAJ.

4. Stworzenie stref bezpieczeństwa w Calais (sprawa jest w toku, informacje TUTAJ).

5. Przyśpieszenie procedur poprzedzających wjazd na statek lub pociąg.