Perspektywy rozwoju rynku transportu drogowego na najbliższe kilkanaście lat i analiza obecnej sytuacji

Współczesne badania ekonomiczne tego sektora transportu wskazują na jego dynamiczny, ilościowy wzrost w ostatnich 15 latach. W poniższych tabelach zaprezentowano udział polskiego transportu samochodowego w rynku europejskim zarówno z punktu widzenia liczby przedsiębiorstw jak i wykonywanej pracy przewozowej. W tablicy 1 ukazano liczbę polskich przedsiębiorstw i pojazdów ciężarowych w międzynarodowym transporcie ładunków.

Perspektywy rozwoju rynku transportu drogowego 1

Tabela 1. Liczba polskich przedsiębiorstw i pojazdów w międzynarodowym transporcie ładunków w latach 1996- IV 2015.

Źródło. T. Wilk: Bieżąca sytuacja w transporcie drogowym w Europie. Samociążek, 30.06.2015

Z danych zawartych w tabeli 1 wyraźnie można zauważyć dynamiczny wzrost w okresie 15 lat zarówno liczby przedsiębiorstw przewozowych jak i posiadanego taboru. Polski transport drogowy stał się znaczącym graczem w Europie w zakresie przewozów ładunków . Potwierdzaja to także dane zawarte w tablicy 2 i 3.

Perspektywy rozwoju rynku transportu drogowego 2

Tabela 2. Praca przewozowa w transporcie drogowym w wybranych państwach świata w mln tkm

Źródło: T. Wilk, Bieżąca sytuacja. …op.cit.

Perspektywy rozwoju rynku transportu drogowego 3

Perspektywy rozwoju rynku transportu drogowego 3

Tabela 3   Udziały  państw UE w rynku międzynarodowych przewozów ładunków transportem drogowym

Źródło: T.Wilk: Bieżąca sytuacja, …  op.cit.

Powstaje pytanie o przyszłość tej gałęzi transportu w Polsce. W tym zakresie trzeba sięgnąć po zapisy Białej Księgi transportu UE z 2011 roku, które zawierają kierunkowe działania mówiące o tym, że do 2030 roku około 30 % masy ładunkowej powinno na odległości powyżej 300 km zostać przeniesione na transport kolejowy. Ponadto należy zwrócić uwagę na działania Komisji Europejskiej, która pracuje nad kolejnym pakietem dla transportu drogowego.; Pojawia się propozycja harmonizacji przepisów socjalnych jako czynnika, który miałby warunkować dalszą liberalizację rynku transportu drogowego. Zdania w tej sprawie są silnie podzielone. Wprowadza się także pojęcie  „dumpingu socjalnego”, które nie zostało dotychczas formalnie zdefiniowane i nie funkcjonuje w nomenklaturze Trybunału Sprawiedliwości UE. Istnieją duże wątpliwości co do tego, jaką formę mogłoby to zjawisko przyjąć w praktyce gospodarczej. Generalnie termin ten jest kojarzony wyłącznie z nieuczciwymi praktykami niektórych firm przewozowych (tzw. przedsiębiorstw – skrzynek pocztowych), głównie z Europy Zachodniej. Pojęcia tego nie należy z kolei kojarzyć z różnicami występującymi w systemach zabezpieczeń społecznych legalnie funkcjonujących w UE i historycznie uwarunkowanych (chodzi o różnice w poziomach płac minimalnych i składek ubezpieczeniowych).; [1]   Do tego trzeba dodać ostatnie decyzje władz niemieckich dotyczące minimalnej płacy godzinowej a także zapowiedzi Francji, Belgii czy Włoch  a obraz rozwoju transportu drogowego zarówno z punktu widzenia ilościowego a także efektywnościowego może nie być dla polskich przewoźników zbyt optymistyczny. Nie może uspokajać nawet to, że Niemcy wycofają się ze swojej płacy minimalnej. Jest to bowiem sygnał o zmianach funkcjonowania transportu samochodowego w Europie. Na to trzeba zwracać uwagę w strategiach funkcjonowania polskich przedsiębiorstw transportu samochodowego.  Ponadto trzeba wyraźnie dodać, że rynek produkcji UE jest bardzo nasycony w różnego rodzaje produktów a więc można by było mówić o tzw.: rynku nasyconym a to oznacza, że nie będzie z roku na rok większej podaży ładunków do przewozu. Stąd też polskie przedsiębiorstwa przewozowe będą musiały być bardzo ostrożne w rozwoju swojego potencjału przewozowego.

Dane zobrazowane na infografice:

Perspektywy rozwoju rynku transportu drogowego 4

Materiał opublikowany na podstawie wiedzy i analiz:

Prof. dr hab. Zdzisława Kordela

Źródło: BlogTransportowy.pl

www.blogtransportowy.pl

logo_blog_transportowy

[1] Materiał Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z konferencji pt: Efetywnośc rynku transportu drogowego w Unii Europejskiej. Warszawa 16.04.2015.