Parkingi dla ciężarówek bez zagrożenia imigrantami – UK wyśle wszystkich do Rwandy

Więcej o historii tego zjawiska:

Skąd wzięli się nielegalni imigranci w Calais – historia od 1994 roku, pełna złych decyzji

Nielegalna imigracja między Calais a Dover to problem zauważalny od ponad 20 lat. Pierwsze doniesienia na ten temat datuje się jeszcze na końcówkę XX wieku, gdy tylko otwarto Eurotunnel, a przy jego francuskim terminalu zorganizowano ośrodek dla uchodźców. Od tamtego czasu przewoźnicy i kierowcy otrzymali tysiące brytyjskich kar, załatali tysiące dziur w naczepach i spędzili na północy Francji tysiące nieprzespanych nocy. Wiele osób przestało też wierzyć, że problem kiedykolwiek może zostać rozwiązany. Aż tu nagle pojawia się zapowiedź ogromnej zmiany w brytyjskiej polityce…

Dotychczas uważało się, że brytyjska polityka imigracyjna jest zbyt łagodna i dlatego też przyciąga nielegalnych imigrantów. O nowym planie brytyjskiego rządu na pewno nie będzie można tego powiedzieć. Londyn podpisał bowiem umowę z Rwandą, by uruchomić masowy program relokacji nielegalnych imigrantów. Obejmie on między innymi osoby nielegalnie przybywające na pokładzie ciężarówek i ma działać przede wszystkim odstraszająco. Założenie jest przy tym takie, że wizja odesłania aż do Rwany odstraszy nielegalnych imigrantów, załamując biznes przemytnikom ludzi i skłaniając ich do rezygnacji z tego niebezpiecznego procederu. To natomiast może prowadzić bezpośrednio do poprawy bezpieczeństwa na francuskich i belgijskich parkingach.

Cały projekt ma kosztować nawet 120 milionów funtów i nie będzie objęty żadnymi ilościowymi limitami. Jest więc bardzo możliwe, że do Rwandy odeśle się nawet dziesiątki tysięcy osób. Gdzie natomiast znajduje się Rwanda i co można o tym kraju powiedzieć? To niewielkie państwo w Afryce Środkowej, graniczące między innymi z Ugandą, Tanzanią, Burundi oraz Demokratyczną Republiką Kongo. Przez dekady kraj miał wyjątkowo złą sławę, za sprawą ludobójstwa z 1994 roku, gdy wymordowano setki milionów osób z plemion Tutsi oraz Hutu. Po tamtej tragedii nadeszły jednak czasy spokoju i społecznego pojednania, gospodarka urosła nawet ośmiokrotnie i dzisiaj Rwandę wskazuje jako jeden z lepiej rozwijających się krajów na kontynencie.

Rwanda na mapie: