Pamiątka po czasach, gdy kierowcy żyli bez smartfonów – restauracja z telefonami nad każdym stolikiem

telefon_w_restauracji_dla_kierowcow_2

Postęp w technologii telekomunikacyjnej, który dokonał się od początku XXI wieku, jest naprawdę imponujący. Kiedy kalendarze zaczynały pokazywać “dwójkę” z przodu, przenośne telefony nadal były sprzętem bardzo drogim, a jednocześnie służyły praktycznie tylko do dzwonienia. Internet? Owszem, funkcjonował już w miarę powszechnie, lecz jego ceny bezsprzecznie nie należały do niskich, a takie rzeczy jak “stałe łącze”, czy też “transfer bez limitu” dla wielu osób pozostawały w sferze małych marzeń. Żeby natomiast nosić przy sobie urządzenie z internetem bezprzewodowym, pozwalające bezpłatnie rozmawiać z bliskimi, czy też oglądać oglądać mecz bez martwienia się o rachunek, to było wręcz nie do pomyślenia. A jak jest dzisiaj, to wszyscy świetnie wiemy – darmowy internet bezprzewodowy znajdziemy bez większego problemu, telefony na dobrą sprawę bardziej nadają się do korzystania z najróżniejszych aplikacji niż do dzwonienia, a możliwości utrzymywania zdalnego kontaktu rodziną są naprawdę ogromne.

Kto jak kto, ale kierowcy ciężarówek odczuli tę rewolucję telekomunikacyjną szczególnie mocno. Dlatego też chciałbym teraz zaprezentować zdjęcia, które zapewne wielu z Was uzna za nostalgiczne, i to pomimo faktu, że będą to zdjęcia ze Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy na nich bowiem telefon stacjonarny zamontowany w szczególnym miejscu – nad stolikiem, w typowej amerykańskiej restauracji dla kierowców ciężarówek. Rozwiązanie to miało ułatwić kierowcom kontakt z rodzinami lub firmą, na takiej zasadzie, że do bliskich lub też przełożonych można było zadzwonić bez odchodzenia od stolika, a nawet bez przerywania posiłku.

telefon_w_restauracji_dla_kierowcow_1

Zdjęcie to podesłał mi Norbert, który wspomina, że jeszcze 10 lat temu telefony tego typu były stałym wyposażeniem większości restauracji dla kierowców, znajdując się przy każdym stoliku i działając po umieszczeniu w środku karty kredytowej Z czasem obok telefonów pojawiły się też gniazdka z internetem, pozwalające podłączyć przenośny komputer. Kolejne kilka lat później w restauracjach zawitało jednak bezprzewodowe WiFi, a kierowcy zamienili swoje urządzenia na bardziej mobilne i działające w pełni bezprzewodowo. Dlatego też dzisiaj naprawdę trudno spotkać restaurację czy to z telefonem, czy też z gniazdem do internetu, a takie zdjęcia, jak te zamieszczone przy tekście, są tylko pamiątką po czasach, które już nie wrócą.

Więcej zdjęć wykonanych przez Norberta znajdziecie na jego stronie:

Cars in USA – Motoryzacja w USA – ciekawostki.