Pakiet Mobilności – w lipcu ostatnie głosowanie przed oficjalnym wejściem w życie

Pakiet Mobilności ma za sobą kolejny krok na drodze do wejścia w życie. Wczoraj został zatwierdzony przez Komisję ds. transportu Parlamentu Europejskiego, a to otworzyło drogę do najważniejszego głosowania w lipcu. Pakietem zajmie się wówczas Parlament Europejski w pełnym składzie, mając podjąć ostateczną decyzję.

Co znajduje się w przepuszczonym dalej Pakiecie? Jako najważniejsze zapisy można wskazać nakaz powrotu ciężarówki do kraju zarejestrowania co najmniej raz na osiem tygodni, 4-dniowy zakaz kabotażu w danym kraju po wykorzystaniu jego limitu, zakaz odbywania 45-godzinnych odpoczynków w kabinach, zezwolenie na odbywanie dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd, czy też podleganie zagranicznym płacom minimalnym w przypadku kabotażu lub regularnego wykonywania przerzutów.

Wraz z głosowaniem przepadły poprawki, które zgłaszały zwłaszcza kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym przede wszystkim Polska. Nasi europosłowie, skłaniający się ku interesom dużych, polskich przewoźników, chcieli między innymi zezwolenia na 45-godzinne odpoczynki w kabinach, odbywane na certyfikowanych, strzeżonych parkingach. Chcieli też zniesienia obowiązkowych zjazdów ciężarówek do kraju, porzucenia nowych ograniczeń dla kabotażu, a także większej ilości tras, które będzie można wykonać bez podlegania zasadom delegowania pracowników za granicę.

Pełną listę odrzuconych poprawek znajdziecie w artykule „Rzeczpospolitej”, pod tym linkiem. A jak będzie wyglądał harmonogram wprowadzania nowych przepisów w życie? W zależności od przepisów, mają one trwać od 20 dni do nawet kilku lat:

Już po 20 dniach, a więc prawdopodobnie w sierpniu tego roku, w życie mają wejść regulacje dotyczące odpoczynków. Mowa tutaj o zakazie 45-godzinnych odpoczynków w kabinach, zezwoleniu na odbywanie dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd, a także o obowiązkowym powrocie pojazdu do kraju co osiem tygodni.

Zauważcie też, że trzy powyższe zasady doskonale się łączą. Skoro ciężarówka będzie musiała regularnie jechać do kraju, a kierowca będzie mógł spędzić w kabinie dwa weekendy pod rząd, najbardziej oczywistym systemem pracy stanie się 3/1, z podmianami zwykle dokonywanymi w kraju.

Następnie, po 18 miesiącach, w życie mają wejść nowe ograniczenia dla kabotażu. Będzie to czterodniowy zakaz kabotażu po wykonaniu trzech tras tego typu. W tym samym czasie w życie mają też wejść regularnie dotyczące delegowania. Zgodnie z nimi kierowcy będą podlegali zagranicznym płacom minimalnym, lecz tylko w przypadku kabotażu oraz tak zwanych „przerzutów”.

Po 21 miesiącach od oficjalnego ogłoszenia, Pakiet Mobilności ma objąć lekki transport. Wprowadzi się wówczas licencje na przewozy już dla pojazdów o DMC powyżej 2,5 tony. Taka zmiana ma ułatwić kontrolę nad „busami”, między innymi w zakresie dostępu do poszczególnych rynków oraz reputacji przewoźników.

A jako ostatnie pojawią się zmiany dotyczące tachografów. W 2024 roku inteligentne tachografy – pozwalające na zdalną kontrolę i śledzące położenie pojazdu – mają trafić także do ciężarówek używanych. W 2026 roku obowiązek stosowania tachografów ma zostać rozszerzony na lekkie pojazdy, o DMC powyżej 2,5 tony.