Opuszczał podpory w przednim zwisie ciągnika, ukrywając na załadunku 5 ton cementu

39-letni kierowca usłyszał zarzut oszustwa w obrocie gospodarczym. W sądzie będzie mu groziło nawet 5 lat więzienia, a w międzyczasie został już objęty policyjnym dozorem i musiał uiścić poręczenie majątkowe. Wszystko przez specjalne podpory, które zostały umieszczone w przednim zwisie ciągnika siodłowego.

Prowadzone przez 39-latka Volvo było wykorzystywane w przewozie cementu, na rzecz przedsiębiorstwa z Opatowa. W czasie załadunków pojazd był tam automatycznie ważony, co pozwalało określić masę pobieranego towaru, a jednocześnie przeciwdziałało przeładowaniom. Wszystko było bowiem skalibrowane w taki sposób, by ciężarówka nie mogła przekroczyć legalnych 40 ton. I właśnie tutaj do akcji wkraczały wspomniane podpory.

Kierowca ustawiał zestaw w taki sposób, by przedni zwis ciągnika znajdował się już przed wagą. Podpory opuszczały się wówczas na ziemię, unosiły przód ciężarówki i fikcyjnie odciążały pojazd o nawet 5 ton. W efekcie zestaw robił się nie tylko przeładowany, ale też zbierał większą ilość towaru niż oficjalnie przewidziano to w dokumentach. Mówiąc więc krótko, kierowca przywłaszczał 5 ton cementu, ukrywając to przed załadowcą.

Sprawa wyszła na jaw dzięki czujności pracownika obsługującego załadunek. Ten zwrócił uwagę na nietypowe wahania wagi, a także na bardzo długi czas pobierania cementu, wyróżniający się na tle innych zestawów. Dla pewności skierował więc ciężarówkę na wagę kontrolną, gdzie stwierdzono 45 ton masy całkowitej. Dalej sprawę przekazano więc policji, postawiono wspomniane na wstępie zarzuty, a także skonfiskowano ciężarówkę, do czasu zdemontowania podpór, jako narzędzia popełnienia przestępstwa.

Źródło komunikat KPP w Opatowie:

W miniony poniedziałek dyżurny opatowskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa podczas załadunku cementu na terenie zakładu produkcyjnego mieszczącego się w powiecie opatowskim. Na miejscu okazało się, że uwagę pracownika zwróciły niezrozumiałe wahania wagi elektrycznej oraz dłuższy czas ładowania jednej z cementonaczep zaopatrujących się w cement sypki w tym dniu. Pracownik skierował więc zespół pojazdów na wagę kontrolną, która wskazała przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o niemal 5 ton i wynosiła 45 ton, przy czym automatyczny mechanizm ładowania cementu nie dopuszcza do przekroczenia łącznej wagi zespołu pojazdów i załadowanego materiału w wymiarze 40 ton. Podczas sprawdzenia zespołu pojazdów okazało się, że jego kierujący w trakcie załadunku uruchomił mechanizm w postaci podpór sprężynowych, który opierając się o podłoże poza obszarem wagi doprowadził do wskazania przez układ pomiarowy wagi załadunku cementu zmniejszonej masy własnej pojazdu i naczepy, a tym samym zaniżenia ilości rzeczywiście pobranego cementu. Takie działanie wprowadziło zakład produkcyjny w błąd co do ilości pobranego surowca i naraziło przedsiębiorcę na straty. 39 – latek obsługujący zespół pojazdów został zatrzymany a ciągnik siodłowy wraz z cementonaczepą zabezpieczone. Ich zwrócenie właścicielowi możliwe było dopiero po zdemontowaniu mechanizmu służącego do popełniania przestępstw.

Mieszkaniec powiatu radomskiego usłyszał zarzut wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Prokuratura Rejonowa w Opatowie zastosowała wobec 39 – latka dozór policji oraz poręczenie majątkowe. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.