Opóźnione dostawy ciężarówek: nowy raport w sprawie niedoboru części i surowców

Elektryczne szyby znowu są w ciężarówkach luksusem. Tym razem nie z uwagi na cenę tego dodatku, lecz przez problemy z dostępnością wiązek. Czas więc na kolejną aktualizację ze świata produkcyjnych niedoborów.

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (IFO) podał pozytywną informację – mniej firm produkcyjnych ma problem z dostępnością surowców lub podzespołów. W ubiegłym miesiącu braki odczuwało nawet 77 procent firm, natomiast obecnie jest ich „tylko” 70 procent. Innymi słowy, miesiąc temu było wyjątkowo źle, teraz jest bardzo źle, ale przynajmniej sytuacja idzie ku lepszemu.

Powyższe dane dotyczą firm produkcyjnych wszelkiej maści. Jak natomiast wypadają przy tym producenci samochodów? Tutaj niestety jakiekolwiek dobre informacje się kończą. Oszacowano, że dla całego przemysłu płynność dostaw może wrócić za co najmniej 8 miesięcy. Wyjątkiem ma być jednak produkcja samochodów, gdzie potrwa to co najmniej 10 miesięcy. Początek powrotu do normalności szacuje się więc jakoś na jesień 2022 roku.