rekrutuj 40ton665
Opublikowane 6 Marzec, 2017

Opel został przejęty przez firmy Peugeot oraz Citroen – to wielka, historyczna zmiana w motoryzacji

opel_movano_2014_2

Ze świata wielkiego biznesu napływają wiadomości o wielkiej motoryzacyjnej zmianie. Firma Opel – przez aż 88 lat należąca do amerykańskiego koncernu General Motors – została właśnie sprzedana. Za 2 miliardy i 200 milionów euro przejęła ją grupa PSA, tworzona przez firmy Peugeot oraz Citroen. Co więcej, w tej cenie PSA otrzymało także brytyjską markę Vauxhall, a także spółkę GM Financial, odpowiedzialną za finansowanie pojazdów w Europie.

Dla branży transportowej najważniejsze jest teraz pytanie dotyczące fabryki w Gliwicach – jaka przyszłość czeka ten polski zakład, tworzący oczywiście niemałe zapotrzebowanie na transport? PSA zapowiada, że obejdzie się tutaj bez zwalniania pracowników, więc produkcja też nie powinna ulec zmniejszeniu. Z drugiej strony sprawa jest o tyle skomplikowana, że Gliwice wytwarzały przecież pojazdy także dla innej marki General Motors. Mowa tutaj o tradycyjnie amerykańskiej firmie Buick, której ostatnie modele to w wielu przypadkach Ople z innymi znaczkami.

Ciekawa może być też przyszłość dostawczych samochodów marki Opel. Jak wiadomo, dotychczas współpracowano tutaj z Fiatem oraz Renault, czego efektem są modele Combo, Vivaro oraz Movano. Można się jednak spodziewać, że w niedalekiej przyszłości pojawią się następcy tych pojazdów, bazujący na Peugeotach oraz Citroenach. W ten sposób PSA mogłoby bowiem ograniczyć koszty produkcji, a tym samym znacznie poprawić kondycję finansową Opla.

Na koniec jeszcze dodam, że sprzedaż Opla przez General Motors nie jest żadnym przypadkiem. Wszystko odwołuje się właśnie do wspomnianych finansów, które wyglądają tutaj niestety tragicznie. Po raz ostatni General Motors odnotowało w Europie jakikolwiek zysk jeszcze w latach 90-tych, następnie przez niemal dwie dekady mają tylko straty.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Bolo napisał(a):

  Lipa.To Opel będzie tym samym czym jest np Seat u Vw.Będzie to kolejna marka francuskiego producenta różniąca się znaczkiem tylko.Marka z pewnością straci swój styl i charakter.

  • Pangia napisał(a):

   A jakiś charakter w ogóle miała? Bo Opel od lat 80. ma opinię aut dla nudziarzy i ludzi mentalnie starych i ogólnie bez jaja – po Oplu GT, Commodore i rodzinie KAD nie powstał już żaden naprawdę fajny Opel poza jednym – Speedsterem, który nie sprzedawał się właśnie dlatego, że Opel ma opinię nudnych aut, chociaż dziennikarze stawiali Speedstera nawet ponad Lotusem Elise.

 2. żałosny busiarz napisał(a):

  Korpo-rzeczywistość to jakiś matrix… Może zbyt upraszczam, ale tak na chłopski rozum (wnioskując z ostatniego akapitu) kadra kierownicza GM w Europie przez 20 lat brała ciężką kasę za to, że przynosiła straty. No i fajnie. Też tak chcę.

 3. artur napisał(a):

  No to Opel w Gliwicach zostanie zamknięty i przeniesiony do Franncji bo Francuzi się zemszczą za Caracale. Dobra zmiana. Takiej chcieliście. Za PISu w Pl zostanie wam tylko modlitwa.

 4. Kamil napisał(a):

  W dostawczych wszystko się układa w sensowną całość. Od dość dawna mówiło się że to już ostatni raz jak Ducato/Boxer/Jumper to bliźniaki. Opel nie zrobił liftingu Combo niejako zostając przy starej wersji Doblo. Fiat rozstał się z PSA i następca Scudo czyli Talento to bliźniak Trafica. Renault coraz mocniej współpracuje z Mercedesem. Tylko Fiat jakoś nie bardzo ma z kim więc mam wrażenie że ich produkty LCV jeszcze długo będą występowały w takiej jak obecnie formie.

Odpowiedz