Olej napędowy po ponad 8 złotych za litr – cennik na nowy tydzień z podwyżkami

Od każdego wtorku do każdej soboty, PKN Orlen zamieszcza codzienne aktualizacje hurtowych cen paliw. Można je znaleźć na stronie internetowej koncernu, pod tym linkiem. Co natomiast przyniósł nam pierwszy nowy cennik z bieżącego tygodnia, opublikowany dzisiaj o poranku? Niestety, nie ma tutaj żadnych dobrych wiadomości.

Choć już ubiegły tydzień stał pod znakiem rekordowych podwyżek, ceny oleju napędowego nadal się nie zatrzymały. PKN Orlen poinformował o kolejnym wzrośnie, zwiększając hurtową cenę tego paliwa do 7,669 złotego za litr. Co więcej, jest to cena podawana bez podatku VAT, który jeszcze do końca roku pozostaje obniżony do 8 procent. Jeśli więc uwzględnimy te dodatkowe 8 procent, cena brutto, której można spodziewać się na przydrożnych pylonach, znacząco przekracza już 8 złotych. To prawdziwy rekord, którego jeszcze nigdy w Polsce nie odnotowano (pomijając oczywiście okres przed denominacją).

Również na stronie PKN Orlen (tutaj) można sprawdzić archiwum cen oleju napędowego z ostatnich lat. Wystarczy jego krótkie przejrzenie, by uświadomić sobie przed jak gigantycznym wzrostem kosztów stanęli przewoźnicy drogowi. Obecna cena netto jest bowiem dokładnie dwukrotnie wyższa niż w lutym 2021 roku, czyli ledwie półtora roku temu.

Dlaczego natomiast olej napędowy drożeje tak bardzo, podczas gdy cena benzyny bezołowiowej utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie, a wręcz jest niższa niż latem bieżącego roku? Jak wyjaśniają to eksperci, jest to kwestią uzależnienia wielu branży od oleju napędowego, w tym oczywiście też branży transportowej. Nie jest żadną tajemnicą, że właściciele ciężarówek lub zakładów produkcyjnych po prostu muszą zakupić paliwo, nie mogąc sobie pozwolić na ograniczenie zużycia z uwagi na wysokie ceny. Jeśli więc gdzieś muszą zachodzić podwyżki, branża paliwowa chętniej przekłada je właśnie na olej napędowy.