Odszkodowania z opóźnienia towaru w transporcie międzynarodowym

Publikacja na zamówienie

Dużym ryzykiem prowadzenia firmy transportowej jest możliwość opóźnienia w dostawie. Przesyłki niedostarczone na czas mogą mocno obciążyć budżet firmy. Kiedy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przewozie międzynarodowym i jakich konsekwencji finansowych może się spodziewać?

Firma XYZ Trans podjęła ładunek na trasie Polska – Francja, który miał zostać dostarczony klientowi w dniu 12.01.2021 na godzinę 12.00. Niestety na trasie doznał awarii ciągnika. Podmiana ciągnika trwała około 5h. Poza kłopotami z autem kierowca musiał zmierzyć się z korkami na autostradzie i deszczem, który utrudniał jazdę. Przez to wszystko nie zdążył na czas, finalnie dojechał do klienta z kilkugodzinnym opóźnieniem. Czy może uniknąć odpowiedzialności?

Na pytania odpowiada radca prawny Paweł Łazarewicz z TC Kancelaria Prawna.

Przewoźnik nie może powołać się na wady pojazdu, ani warunki panujące na drodze, aby uniknąć odpowiedzialności za opóźnienie w dostawie. Mówi o tym art. 17 ust. 3. Zgodnie z powyższym zapisem nawet jeżeli przewoźnik A zlecił towar innemu przewoźnikowi B (podwykonawcy) to i tak odpowiedzialność leży po stronie przewoźnika A. Właściciel firmy transportowej odpowiada za szkodę w oparciu o tzw. zasadę ryzyka, a zgodnie z tym wszelkie awarie aut nie są powodem, by odmówić zapłaty odszkodowania za opóźnienie w dostawie.

Czy to oznacza, że przewoźnik nie ma w ogóle możliwości uniknięcia odszkodowania?

Zgodnie z Konwencją CMR przewoźnik może uniknąć odpowiedzialności jeżeli udowodni, że opóźnienie wynikło z przyczyn, na które nie miał wpływu. Jest to zapis dość ogólny i budzący kontrowersje. Wszystko sprowadza się do tego, że w przypadku odwołania się od zapłaty odszkodowania sprawa analizowana jest indywidualnie. Zależy w dużej mierze od sędziego, który oceni czy opóźnienie było spowodowane okolicznościami, których przewoźnik nie mógł uniknąć.W takiej sytuacji przewoźnik może przedstawić szereg dowodów/okoliczności, które zgodnie z art. 18 ust. 1 Konwencji CMR wyłączają jego odpowiedzialność za opóźnienie dostawy.

Czy kwoty odszkodowań są regulowane prawnie?

Zgodnie z konwencją CMR odszkodowanie nie powinno przekraczać wysokości przewoźnego. Aby uniknąć wysokiej kary przewoźnik musi udowodnić, że dochował należytej staranności, by towar dojechał bezpiecznie na czas. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie się przed odpowiedzialnością i zwrócenie uwagi na szczegóły. Warto, by przewoźnicy chronili swoje interesy stosując odpowiednie przepisy.

Na co powinien zwrócić uwagę przewoźnik? 

Przede wszystkim ważne jest ustalenie kto może żądać odszkodowania. Zgodnie z treścią art. 23 ust. 5. odszkodowanie przysługuje tylko w sytuacji gdy osoba uprawniona udowodni szkodę. Taką osobą nie zawsze będzie zleceniodawca, który podpisał umowę z przewoźnikiem. Czasami jest to np. odbiorca towaru.

Kolejnym ważnym punktem jest sprawdzenie czy wpisane w zlecenie kary umowne są zasadne. Z art. 41 Konwencji CMR wynika, że nie wszystkie kary umowne są ważne i skuteczne. W sytuacji obciążenia przewoźnika karą umowną przewyższająca kwotę przewoźnego, zgodnie z art. 41 Konwencji CMR kara w takiej wysokości nie będzie ważna.

Odszkodowanie

Jeżeli osoba uprawniona chce skutecznie dochodzić odszkodowania za opóźnienie w dostawie, musi pamiętać o skierowaniu zastrzeżenia do przewoźnika. Istotny jest termin w jakim należy to zrobić czyli 21 dni od daty dostarczenia towaru odbiorcy. Przedawnienie roszczenia wynosi rok od dnia wydania towaru, ale konieczne jest złożenie pisemnej reklamacji.

Chcesz dowiedzieć się jak unikać odpowiedzialności za szkody powstałe w transporcie, a tym samym ograniczyć niepotrzebne koszty? Zapraszamy na szkolenie Odszkodowania w transporcie. Jak uniknąć dodatkowych kosztów? na którym prawnicy z TC kancelaria prawna opowiedzą o szczegółach dotyczących odszkodowań. Dowiesz się jak się przed nimi zabezpieczyć, kiedy możesz pokryć koszty z polisy ubezpieczeniowej, a co najważniejsze przekonasz się kiedy roszczenie i postanowienie o karze umownej jest niezasadne.