JUŻ OD PONIEDZIAŁKU: Odebranie prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie o 50 km/h

ciezarowka_widok_na_droge

Oryginalnie poniższy tekst opublikowałem 21 kwietnia. Teraz przesunąłem go do góry z uwagi na nadchodzący termin zmian.

Wiadomo kiedy konkretnie w życie wejdą nowe przepisy dotyczące łamania prędkości, jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz poruszania się samochodem pomimo braku prawa jazdy. Zasady te zaczną obowiązywać dokładnie 18 maja bieżącego roku, czyli za mniej niż miesiąc.

O jakich konkretnie nowościach jest tutaj mowa? Kierowców zawodowych najbardziej powinny zainteresować dwie nowości. Po pierwsze, przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym będzie wiązało się z zatrzymaniem uprawnień na aż trzy miesiące, w związku z czym kierowcy aut dostawczych, jak i ich koledzy od ciężarówek w czasie urlopów, naprawdę będą musieli się pilnować. Również na 90 dni pożegnamy się z uprawnieniami w przypadku przewożenia autem większej liczby pasażerów niż ta przewidziana w dowodzie rejestracyjnym.

Do tego dochodzi fakt, że jeżdżenie samochodem pomimo faktu odebrania prawa jazdy przez sąd stanie się teraz przestępstwem, za które będzie groziło do dwóch lat więzienia. Co więcej, osoba skazana za jazdę po alkoholu będzie musiała liczyć się z koniecznością zamontowania w aucie blokady typu „alcolock”, zaś kiedy zostanie skazana za to samo już po raz drugi, dostanie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.