Od czerwca Actros sam zahamuje przed rowerzystą i awaryjnie stanie na autopilocie

Tak naprawdę cała historia Mercedesa Actrosa – opisywana ostatnim w tym artykule – stoi pod znakiem systemów elektronicznych. To właśnie ten model jako pierwszy w branży wprowadził szynę CAN, pozwalając na tworzenie wszelkich możliwych systemów nadzoru nad pojazdem, czy automatyzacji jazdy. A dzisiejszy Actros piątej generacji kontynuuje te tradycje, stale podwyższając elektroniczną poprzeczkę.

W czerwcu do produkcji trafią Actrosy z dwiema nowymi opcjami, nazwanymi Active Sideguard Assist (ASGA) oraz Active Drive Assist 2 (ADA2). W obu przypadkach jest to rozwinięcie stosowanych już systemów, swego czasu będących pierwszymi tego typu ofertami na rynku.

Active Sideguard Assist to ulepszona wersja bocznego radaru, ostrzegającego przed przedmiotami, osobami lub pojazdami znajdującymi się w „martwym polu”. Dotychczas układ ten generował ostrzeżenia wizualne, na wypadek gdyby kierowca nie zauważył danego niebezpieczeństwa. A w ramach nowej wersji o przydomku „Active” system będzie mógł też samemu zareagować. Jeśli więc przy ciężarówce będzie jechał na przykład rower, a kierowca zignoruje przy skręcaniu wszystkie ostrzeżenia, radar sam wymusi hamowanie, powstrzymując manewr zagrażający rowerzyście. Funkcja ta będzie dostępna przy prędkości do 20 km/h, a więc ma mieć zastosowanie typowo w ruchu miejskim.

Active Drive Assist 2 to natomiast nowa wersja autostradowego autopilota, potrafiącego automatycznie utrzymać ciężarówkę w pasie ruchu. O ile droga będzie prosta lub ewentualnie będzie prowadziła po łagodnych łukach, kierowca może na 15 sekund puścić kierownicę. Za to dłuższa jazda „bez trzymaki” lub próba korzystania z tego systemu na ostrych zakrętach ma wymuszać przejęcie sterów przez człowieka. Dotychczas polegało to na wysyłaniu dwóch ostrzeżeń oraz automatycznym dezaktywowaniu systemu. W wersji „2” po ostrzeżeniu oraz dezaktywacji pojawi się zaś awaryjne hamowanie. System przeprowadzi je po dokładnie 60 sekundach, na przykład na wypadek sytuacji, gdy jeździe na autopilocie będzie towarzyszyło zaśnięcie lub zasłabnięcie. Po zatrzymaniu automatycznie odblokują się też zamki w drzwiach oraz załączy hamulec postojowy. Ułatwi to ewentualne udzielenie pomocy.

Jak wspomniałem, oba systemy trafiają do seryjnej produkcji w czerwcu bieżącego roku. Zamówienia można już jednak składać i nowe wyposażenie dostępne jest w wybranych konfiguracjach Actrosa oraz Arocsa.