Objawy koronawirusa po powrocie z trasy – gdzie powinien zgłosić się chory kierowca?

Co powinien zrobić kierowca, który po powrocie z trasy zauważy u siebie objawy koronawirusa? Jakich dokładnie objawów wypatrywać i w jakim czasie mogą się one pojawić? Wiele osób szuka odpowiedzi na te pytania, więc warto zapamiętać sobie kilka prostych zasadach.

Główne objawy koronawirusa to gorączka powyżej 38 stopni, kaszel oraz problemy z oddychaniem. Objawy mogą pojawić się nawet 14 dni po zarażeniu, dlatego też istotne jest stałe monitorowanie temperatury naszego ciała. Tak naprawdę termometr powinien być dzisiaj na pokładzie każdej ciężarówki.

Jeśli stwierdzimy już objawy, powinniśmy zadzwonić na całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, pod numer 800 190 590. Tam zostanie wskazana najbliższa placówka, która może zbadać nasz przypadek. Będzie to stacja sanitarno-epidemiologiczna lub szpital z oddziałem zakaźnym.

Czego za to nie powinniśmy robić, to zgłaszać się do SOR-u w zwykłym szpitalu, do lokalnej przychodni lub do każdej innej formy lekarza pierwszego kontaktu. Placówki tego typu nie są bowiem odpowiednio przygotowane na kontakt z osobami, które mogą zarażać koronawirusem.