Nowy sposób na kolejowy transport ciężarówek – adaptery roadrailLink oszczędzają mnóstwo miejsca

W kolejowym transporcie nowych samochodów użytkowych pojawiło się zupełnie nowe rozwiązanie. To wagonowe adaptery o nazwie roadrailLink, mogące stanowić naprawdę poważną konkurencję dla przewozu „lorami”.

Dzięki zastosowaniu adapterów, typowy skład z 16 wagonami może zabrać na pokład na 96 samochodów dostawczych. To o aż 32 egzemplarze więcej, niż w przypadku transportu bez adapterów. Jak to natomiast możliwe? Wszystko dzięki dodatkowym pokładom, które mogą być zawieszone nad tylną, niezabudowaną częścią ciężarówki. Można je też w rozmaity sposób regulować, dobrze dopasowując układ do kształtu poszczególnych pojazdów.

RoadrailLink jest rozwiązaniem na tyle uniwersalnym, że pozwala przewozić pojazdy różnej klasy i wielkości. Te same zalety wykorzystamy także w przewozie ciągników siodłowych, czy nawet pełnowymiarowych ciężarówek pod zabudowy. Co więcej, w przypadku dwuosiowych ciągników da się nawet umieścić dwa egzemplarze na jednym górnym pokładzie. To więc oznacza sporą oszczędność miejsca, obniżając koszt transportu.

Twórcą opisywanego rozwiązania są firmy Vegatrans oraz Kässbohrer. Pierwszym jego użytkownikiem została natomiast firma TX Logistik, specjalizująca się w transporcie kolejowym. Przedsiębiorstwo to zorganizowało już pierwszą linię z adapterami, łączącą Włochy oraz Niemcy. Do Niemiec wozi się tutaj fabrycznie nowe Iveco Daily, natomiast w drogę powrotną zabierane są nowe Scanie oraz większe modele Iveco.

W najbliższej przyszłości chce się też uruchomić drugą linię, tym razem prowadzącą do Polski. Miałaby ona prowadzić do Włoch i oferować dokładnie takie same zalety.