Nowy rodzaj gwarancji od Scanii – ciężarówka nie trafi do serwisu w czasie gdy będzie potrzebna

scania_serwis_naprawa_komputer

Od nadchodzącego miesiąca ciężarówki marki Scania będą dostępne z nowym rodzajem gwarancji. Będzie to Gwarancja Uptime, zapewniająca przewoźnika, że żadne naprawy oraz wymiany eksploatacyjne nie wpłyną na możliwość wykonywania stałych zleceń.

W dużym skrócie ma to wyglądać następująco – przewoźnik z góry zastrzeże w jakich dniach i godzinach potrzebuje pełnej dyspozycyjności danego pojazdu. Dla przykładu, będzie można wskazać, że wszystkie pięć naszych samochodów musi być dostępnych od poniedziałku do piątku, między godziną 2 w nocy a 15 po południu. Scania będzie musiała więc zagwarantować, że w tych godzinach pojazdy nie będą musiały jechać do serwisu, ani na prace eksploatacyjne, ani nawet na naprawy.

Na przykład dla branży dystrybucyjnej lub komunalnej może to być bardzo ciekawe rozwiązanie. Jak jednak dotrzymać takiej obietnicy? Gwarancja ma bazować na systemie Scania Fleet Care, potrafiącym z wyprzedzeniem przewidzieć usterkę lub konieczność wymiany materiałów eksploatacyjnych. Komputer analizuje tutaj pracę poszczególnych elementów, na przykład mierząc prędkość z jaką się one poruszają, czy też badając ich temperaturę. Na bieżąco sczytywane są też ewentualne kody błędów, pozwalając na przykład określić kiedy włączy się tryb awaryjny. W oparciu o to Scania może więc dokładnie zaplanować wizytę w warsztacie, określając nawet czas trwania tego pobytu.

A co w przypadku, gdy Scania nie wywiąże się z obietnicy? Wówczas przewoźnik będzie mógł liczyć na finansowe odszkodowanie.