Ciężarówki z wypożyczalni nie będą musiały mieć tachografów – USA wprowadza nietypowy wyjątek

kenworth_wynajem

Zacznę od przypomnienia, że już za niecałe trzy miesiące tachografy staną się w USA obowiązkowym wyposażeniem ciężarówek. Będą to urządzenia wyjątkowo trudne do oszukania, z racji zapisywania także lokalizacji pojazdu na mapie. Co jednak ciekawe, jeśli ktoś weźmie ciągnik siodłowy z wypożyczalni, tachografu w nim nie znajdzie…

Dwa dni temu amerykańska administracja poinformowała o wprowadzeniu nowego wyjątku od stosowania tachografów. Zgodnie z nim, ciężarówki wypożyczane na maksymalnie 8 dni nie będą musiały posiadać tachografów. Ma to dotyczyć także pojazdów z najcięższej klasy wagowej, w tym też ciągników siodłowych. Jednocześnie planuje się, że wyjątek ten zostanie utrzymany przez pięć lat, do jesieni roku 2022.

Aby udowodnić, że tachograf nie jest potrzebny, kierowca będzie musiał okazać umowę wynajmu. Istotna będzie też oczywiście data, aby wykazać, że nie dysponujemy danym autem dłużej niż od 8 dni. Dlaczego natomiast zdecydowano się na taką regułę? Ta ośmiodniowa furtka ma ułatwić wypożyczalnie ciężarówek na czas naprawy naszego własnego pojazdu.

Więcej o tachografach w USA przeczytacie tutaj, tutaj i tutaj.