Odpadające elementy nadwozia, drzwi mocowane pasem, hamulce bez zacisków i opony bez bieżnika

rosyjskie_renault_magnum_bez_hamulcow_01

Myślałem, że niemieckiego komunikatu z fotelem ogrodowym w MAN-ie TGA nic już w tym tygodniu nie przebije (zapraszam tutaj). A jednak, funkcjonariusze z powiatu Emsland trafili ostatnio na Renault Magnum, które przekroczyło granice wyobraźni jeszcze bardziej. Okazało się bowiem, że ten rosyjski zestaw praktycznie nie miał hamulców, jechał na oponach bez bieżnika, gubił elementy nadwozia i nie dysponował nawet sprawnymi drzwiami. A mimo to ciężarówka jechała przez Niemcy w biały dzień, w normalny dzień roboczy.

W momencie zatrzymania, rosyjska ciężarówka jechała od strony Holandii w kierunku Osnabrücku. Samochód z daleka zrzucał się w oczy, będąc pozbawionym jednego z przednich paneli nadwozia. Niemiecka policja wydała więc klasyczne „Bitte folgen” i zaczęła prowadzić pojazd na parking. Wtedy też na jezdnię spadł kolejny element ciągnika, po który niemieccy policjanci musieli wyjść na jezdnię. Dalej było jeszcze lepiej – kiedy w końcu ciężarówka zatrzymała się w bezpiecznym miejscu, 49-letni Rosjanin zaczął zdejmować ze swoich drzwi pas do mocowania ładunku. Okazało się bowiem, że zamek w drzwiach nie działał i kierowca przypiął je właśnie pasem, aby nie otwierały się w czasie jazdy.

Następnie przyszła kolej na kontrolę ogumienia. Tutaj okazało się, że większość opon nie tyle ma zbyt płytki bieżnik, co momentami nie ma go wcale. Dla przykładu, z opon na osi napędowej wyraźnie wystawały druty. Nie wspominając już o tym, że przy tylnych kołach brakowało też błotnika oraz oświetlenia. Jeśli zaś chodzi o hamulce, to żaden z nich nie okazał się w pełni sprawny. I tutaj kolejne ciekawe przykłady – z części tarcz zupełnie zdjęto zaciski, natomiast hamulce osi napędowej zostały zaolejone przez wyciek, na dobrą sprawę nie działając. Nie wspominając już o swobodnie zwisających przewodach hamulcowych.

A co wskazał tachograf? Po pierwsze, okazało się, że ogranicznik prędkości nie działa. Po drugie zaś, rosyjski kierowca nie za bardzo przejął się złym stanem pojazdu. Z zapisów jasno bowiem wynikało, że opisywany zestaw regularnie przekraczał 100 km/h.

Zdjęcia z zatrzymania:

rosyjskie_renault_magnum_bez_hamulcow_02 rosyjskie_renault_magnum_bez_hamulcow_04 rosyjskie_renault_magnum_bez_hamulcow_03 rosyjskie_renault_magnum_bez_hamulcow_05