Nowy Hyundai Xcient naprawdę robi wrażenie – Niemcy uważają, że ciężarówka podbije także Europę

Ofensywy koreańskich producentów samochodów w Europie naprawdę trudno nie zauważyć. Kia i Hyundai coraz szerzej rozpychają się łokciami na naszym rynku, oferując jednocześnie po prostu coraz lepsze samochody. Co więcej, niemiecki magazyn branżowy Fernfahrer jest przekonany, że już wkrótce Koreańczycy podejmą ofensywę także na rynku ciężkich samochodów ciężarowych.

Wszystko za sprawą modelu Xcient, którego Hyundai zaprezentował w marcu na targach Seul Motor Show. Pojazd został skonstruowany oczywiście z myślą o azjatyckim, a przede wszystkim południowokoreańskim rynku, zaś jego głównym zadaniem ma być całkowite wyeliminowanie europejskiej konkurencji z tamtejszych statystyk sprzedaży.

Przyglądając się nowemu Hyundaiowi, trzeba przyznać, że ma on ogromne szanse, aby plan ten zrealizować. Po pierwsze samochód ofertuje estetyczną kabinę o objętości wnętrza na poziomie aż 8,3 m3, porównywalną na przykład z Actrosem Streamspace (8,4 m3). Wnętrze pojazdu wydaje się być ponadto dobrze wykonane, deska rozdzielcza jest w pełni ergonomiczna i funkcjonalna, a niski tunel silnika pozwoli wyprostować się większości koreańskich kierowców, znajdując się 180 cm od linii dachu.

Hyundai Xcient
Hyundai Xcient

Przekonujące są także dane techniczne pojazdu. Hyundaia Xcient można zamówić z 10- lub 12,7-litrowymi silnikami wysokoprężnymi o mocy od 400 do 520 KM. Co ważne, ten ostatni wariant potrafi wygenerować 2500 Nm, co czyni go naprawdę mocną propozycją. W chwili obecnej silniki Xcienta spełniają normy emisji spalin Euro 5, które obowiązują w Korei Południowej od 2011 roku, natomiast od 2015 roku planowana jest sprzedaż pojazdów zgodnych z Euro 6. Według dziennikarzy z Fernfahrer, właśnie wtedy Hyundai zaprezentuje model Xcient także w Unii Europejskiej, próbując odebrać w ten sposób klientów „wielkiej siódemce”.

Pełny, białoruski folder reklamowy Hyundaia Xcient można znaleźć ponżej:

Nagrany przez europejskich dziennikarzy test modelu Xcient znajdziecie natomiast tutaj: