Nowy DAF XD na pełnej galerii zdjęć: niżej montowana kabina oraz 11-litrowe silniki

Oto najnowsza oferta dla użytkowników autotransporterów, cystern, wywrotek lub po prostu pojazdów komunalnych i dystrybucyjnych. DAF oficjalnie zaprezentował nową serię XD, która jest ciężkim samochodem ciężarowym z nisko umieszczoną kabiną.

DAF XD to bezpośredni następca modelu CF, spotykanego właśnie w zastosowaniach wymienionych już powyżej. Stąd tylko dwa stopnie wejściowe do kabiny oraz stosunkowo duży tunel silnika. Niemniej w stosunku do CF-a pojawiła się też bardzo istotna różnica, jako że nowy model ma kabinę o pełnej, 2,5-metrowej szerokości. W stosunku do poprzednika zapowiada to więc lepszą przestronność oraz wygodniejsze łóżka. XD ma też zapewniać lepszą widoczność z kabiny, dzięki niżej poprowadzonej linii szyb oraz opcji przeszklenia drzwi pasażera.

Tunel silnika:

Stopnie do kabiny:

Nowy model został zaprezentowany w wersjach z kabiną dzienną, sypialną o płaskim dachu oraz sypialną z dachem wysokim. Można się też zdecydować na wariant XDC, czyli pojazd uterenowiony, z metalowym zderzakiem przednim i zwiększonym prześwitem. Jeśli natomiast chodzi o wnętrze tych pojazdów, miejsca pracy kierowcy i poszczególne elementy wyposażenia, to większość z nich przeniesiono wprost z nowej generacji modelu XF, oferowanej już od 2021 roku. W praktyce oznacza to m.in. wirtualny pulpit, opcjonalne kamery, rozbudowane pakiet aerodynamiczne, czy radar martwego pola. Podobnie też jak w modelu XF, przód ciężarówki jest nieznacznie wydłużony i pochylony, poprawiając aerodynamikę, ale za to część sypialna ma zupełnie standardowe wymiary. Pojazd mieści się więc w starych normach długości, nie wymagając odwoływania do nowego unijnego rozporządzenia (jak w serii XG/XG+).

Poniżej możecie zapoznać się z pełną galerią zdjęć nowego modelu, okrzykniętego już oficjalnym mianem International Truck of the Year 2023 (Międzynarodowa Ciężarówka Roku 2023). Zanim jednak przejdziecie do fotografii, mam jeszcze istotną informację o napędzie. Otóż XD będzie dostępny z mniejszą ofertą silników niż modele XF oraz XG, z racji braku motoru 13-litrowego. Zamiast niego dostępne będą trzy warianty mniejszej jednostki 11-litrowej (Paccar MX-11), rozwijające moc od 370 do 450 KM. Standardowo połączy się je ze zautomatyzowaną skrzynią marki ZF, z popularnej serii Traxon.

Galeria zdjęć wnętrza:

Przykłady zastosowań: