Nowości od Scanii: autostradowy „autopilot” i kierownica podpięta pod boczny radar

Dwa tygodnie temu informowałem, że Scania dołącza do firm oferujących aktywne układy kierownicze. Wspomaganie ma być więc sprzężone z komputerem, który dopasuje siłę wspomagania do prędkości pojazdu. Elektronika może również generować własne ruchy kierownicy, pozwalając stworzyć nowe systemy bezpieczeństwa. I tak też się stało, jako że lista nowych systemów została wczoraj oficjalnie opublikowana.

Nowości są aż trzy, a każda z nich uczyni nowe Scanie bardziej samodzielnymi. W tym szczególną uwagę zwraca system Lane Keep Assist (LKA), najbardziej zaawansowany i mogący stanowić coś w rodzaju autostradowego autopilota. Bazuje on bowiem na kamerze, która stale obserwuje pełną szerokość jezdni i określa położenie ciężarówki względem środka pasa ruchu. Komputer dba następnie o to, by utrzymać samochód na samym środku tego pasa, samemu sterując w tym celu kierownicą.

Wszystko przywodzi na myśl system Active Drive Assist (ADA), już od pewnego czasu dostępny jako opcja dla Mercedesów Actrosów „MP5”. Tam kierownicę wystarczy lekko dotknąć co 15 sekund, a utrzymaniem samochodu na środku pasa zajmuje się właśnie komputer i aktywny układ kierowniczy (zdjęcie poniżej). Czy jednak w Scanii będzie to działało w dokładnie sam sposób, na razie trudno powiedzieć. Trzeba z tym poczekać na pierwsze testy lub przynajmniej na jakąś filmową prezentację.

Dwie kolejne nowości są nieco mniej zaawansowane i zapewne częściej trafią na wyposażenie flotowych egzemplarzy. Nazywają się ona Lane Departure Warning with Active Steering (LDWAS) oraz Lane Change Collision Prevention (LCP). Z tego ten pierwszy to po prostu aktywny asystent opuszczania pasa ruchu, odbijający przed najechanie na linię. Jeśli więc dojedziemy do linii bez włączonego kierunkowskazu, LDWAS automatycznie zada kontrę, kierując nas w przeciwnym kierunku.

Za to LCP może zadziałać nawet po włączeniu kierunkowskazu. Ten układ skupi się bowiem głównie na zjawisku „martwego pola”, współpracując z opcjonalnymi, bocznymi radarami. Jeśli więc rozpoczniemy manewr zmiany pasa i nie zauważymy znajdującego się na tym pasie pojazdu, radar przekaże sygnał do LCP. Wówczas aktywny układ kierowniczy zareaguje za nas, kierując ciężarówkę z powrotem na nasz pas.

Na koniec jeszcze podkreślę, że wszystkie z wymienionych systemów będzie można „pokonać”, na przykład przez bardzo zdecydowane skręcenie kierownicy. Scania podkreśla też, że system LKA będzie można wyłączyć, jeśli z jakiegoś powodu kierowca będzie chciał sam dobierać tor ruchu, niekoniecznie po środku pasa. Na przykład na autostradzie A2 między Łodzią a Koninem, gdzie nierówności coraz mniej da się wytrzymać i ciężarówki często jeżdżą z prawymi kołami na pasie awaryjnym.

Zdjęcie nie przedstawia pojazdu produkcyjnego, a prototyp wykorzystywany w testach platooningu.