OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 1 Grudzień, 2016

Nowe stawki akcyzy zostały wstępnie zatwierdzone – teraz jeszcze tylko zgoda parlamentu i prezydenta

mercedes_sprinter_324_kabina_sypialna_dw

Wspomniane w tekście stawki oraz sposoby ich wyliczania znajdziecie poniżej:

Kolejna propozycja stawek akcyzy: podatek na 9-letnie Ducato 3.0 wyniesie nawet… 40 proc. wartości?


Projekt nowych stawek akcyzy został zatwierdzony przez senacką komisję. Tym samym zmiany w zakresie akcyzy, niestety bardzo niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorców, naprawdę mogą wejść w życie. Jedyne, czego im teraz potrzeba, to zatwierdzenie przez cały parlament oraz podpis prezydenta. Jednocześnie warto zaznaczyć, że na ostatnim posiedzeniu senackiej komisji w ogóle nie oddano głosu przedstawicielom strony społecznej.

Dlaczego ma być gorzej? Chodzi tutaj o fakt, że nowa akcyza ma obejmować także samochody o DMC do 3,5 tony, a jednocześnie homologacji ciężarowej. Mowa tutaj więc o popularnych “dostawczakach”, które dotychczas były z akcyzy zupełnie zwolnione. Jeśli projekt przepisów zostanie zatwierdzony w niezmienionej formie, akcyza na przykład od auta dostawczego z silnikiem o pojemności około 3 litrów, mającego 9 lat, może sięgnąć nawet 40 proc. wartości pojazdu. To zaś uczyni import takich maszyn po prostu nieopłacalnym.

Jedną furtką dla importerów ma być możliwość powołania się na ponadprzeciętne zużycie pojazdu – wówczas wysokość akcyzy będzie mogła zostać obniżona o dodatkowe 13 proc. Z tym jednak zastrzeżeniem, że potrzebne będzie przy tym oświadczenie od rzeczoznawcy, który potwierdzi zły stan pojazdu.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 16 komentarzy

 1. mmarc1n napisał(a):

  Za rok, unia powie ze przepisy sa niezgodne z unijnymi (podatek na import wewnątrz UE – tak jak było to w przypadku “recyklingu” ). Za dwa nakaże oddać te pieniądze ludziom (niestety te zostały juz wydane na 500+) A za 3 lata zmieni się władza i to oni bedą musieli uporać się z PiS-owską dziurą budżetową.

 2. Damian_NO napisał(a):

  Będą bluzgi, ale nie można inaczej.
  Co tu się odpierd*** w tym kraju?
  Je*** nas z każdej strony. Tak sytuacja. Wielu z Was ma marzenia o starych, prostych samochodach. Samochodach o dużych benzynowych silnikach. Jednak te debile rozwiewają Wasze marzenia. ” Takiego ch*** sobie pojeździcie mustangami, Mercedesami i innymi fajnymi autami. No chyba, że wykartkujecie pierdylion złotych na akcyzę za Merca W115 Coupe. Przecież to jest pojeb***! Gdzie tu jakieś wolności obywatelskie? Kogo boli czym jeżdżę, że chce mi tego zabronić. Ku***, za stare Cherokee z V8 prawie 100tys złotych? Z jakiej ku*** racji!?

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   W drodze wyjątku zostawiłem, ale ocenzurowałem 😉
   Jeśli chodzi o te 100 tys. zł, to musisz to jeszcze pomnożyć przez współczynnik utraty wartości, czyli w przypadku starego Grand Cherokee przez 0,9. Wówczas akcyza wyniesie 10 tys. złotych. Oczywiście nadal jest to jakieś 10 razy za dużo.

   • Damian_NO napisał(a):

    Fakt, masz rację, nie wziąłem tego pod uwagę. Mimo to mój bulwers nie spada 🙂

    • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

     Dobiję Cię – rok temu miałem Granda 5.2 V8, kupionego za 6300 zł… Co prawda był zaniedbany i wymagał sporego wkładu, ale jak najbardziej jeździł (a nawet za przeproszeniem zapierdzielał). Po zamianie akcyzy za 6300 to sobie skrzynię do Granda będzie można kupić…

 3. Michał napisał(a):

  Mnożac 100 000 zł przez współczynnik 0,9 to daje 90 000 zł a nie 10 000 zl. Chyba że sie mysle to proszę mnie poprawić.

 4. Michał napisał(a):

  Myslałem ze ta jedynka to liczba porzadkowa wiec nie brałem jej pod uwagę. Dzieki za wyjasnienie 🙂

 5. Użytkownik* napisał(a):

  PiS niszy pl i ludzi pracujacych

 6. adeko napisał(a):

  niech się udławią tymi pieniędzmi z tej akcyzy skur…..

 7. linek napisał(a):

  Panowie. Po co ten bunt? Do tej pory trzeba było za auto wartości 100 tysiecy zapłacić 18 600 akcyzy ( powyzej 2000 ccm pojemnosci). Nakręcacie się niepotrzebnie. A gdzie byliscie jak płaciliscie za handlarzy 500 zł recyklingu?

 8. Kingofbelarus napisał(a):

  Nie dla każdego ta akcyza oznacza wzrost kosztów. Bo jak się okazuje znacznie mniej będzie trzeba płacić za nowe luksusowe auta typu Audi A8 czy Range Rover. Tu oszczędności w porównaniu ze starą akcyzą sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Więc jak zwykle, szary człowiek traci, zyskuje bogaty.

 9. 13*60 napisał(a):

  A po co sprowadzać stare w wersji “ponad przeciętnie zużyte” z możliwością obniżenia akcyzy ?
  Znowu furtka dla tych z gumowymi kieszeniami ?

 10. 13*60 napisał(a):

  ps. Brawo PIS – potanieje Mercedes GLS !!! 🙂

  Będą mieli teraz kilku nowych zwolenników.

 11. Tomek napisał(a):

  Ciekawe ilu z was pobiera 500+?? I nie piszcie, że to uderzy w najbiedniejszych, bo najbiedniejsi kupują 1,9 tdi, a nie 3,5litra w benzynie.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.