Nowe Renault T480 dla firmy Ptak Trans – powspominajmy sobie Premium i Midlum

Powyżej: zdjęcie z wydania w Tandem-Trucks, Dealer Renault Trucks

Przez bramę katowickiego dealera Tandem-Trucks wyjechało ostatnio fabrycznie nowe Renault Gamy T Evolution z oznaczeniami firmy Ptak Trans. Ten 480-konny ciągnik, wyposażony w najwyższą kabinę High Sleeper oraz podwozie typu low deck, stanowi kontynuację wieloletniej współpracy, łączącej tego przewoźnika z marką Renault Trucks. Przy okazji może to zaś wzbudzić wspomnienia z tych czasów, gdy w Polsce dopiero rodził się tuning ciężarówek, zlot Master Truck miał za sobą pierwsze kilka edycji, a Premium Euro 3 było świeżym sprzętem na trasy międzynarodowe. Ba, nawet serwis YouTube był wówczas młodzieniaszkiem, powstając w Ameryce jakieś trzy lata wcześniej.

Zdjęcie z archiwum Master Truck Show, rok 2009:

Jak wielu z Was już się zapewne wspomina, widok nowej „Tetki” w barwach Ptak Transu przywiódł mi na myśl jedne z pierwszych tuningowych projektów tego przewoźnika, wzbudzające bardzo duży rozgłos około 15 lat temu. Najbardziej znanym z nich było wczesne Renault Premium drugiej generacji, jeszcze z silnikiem DXi 440 Euro 3, bez wtrysku AdBlue. Pojazd ten został pokryty wyjątkowym malowaniem, łączącym w sobie niebieskie płomienie oraz motyw patriotyczny w postaci orła w koronie. Na tylnej ścianie widniało wielkie logo Renault Trucks, a nocą uwagę zwracało rozbudowane oświetlenie, wykonane jeszcze bez wzorowania się na modnym dzisiaj „holenderskim stylu”. Drugim ciekawym projektem z tego okresu było natomiast lżejsze Renault Midlum DXi 280, już zgodne z normą Euro 4, a przy tym wyposażone w niefabryczne podwyższenie dachu, pokryte charakterystycznym oklejeniem.

Oba omawiane projekty możecie sobie przypomnieć w typowy dla tamtych czasów sposób. Mam tutaj na myśli prezentacje ze wspomnianego serwisu YouTube, zamieszczone w sieci około 15 lat i rozsyłane po popularnych wówczas forach internetowych. Zapraszam do oglądania!

Obie „Renówki” we wspólnej trasie do Niemiec:

Ogólna prezentacja filmowych projektów:

Film ze spotkania z „Premiumką”:

„Premiumka” nocą:

Midlum nocą: