Nowe przepisy mają zablokować w Polsce Ubera. Czy zablokują także BlaBlaCar i kierowców ciężarówek?

Polska, podobnie jak wiele innych krajów Europy, stara się podjąć walkę z firmą Uber. Chodzi tutaj o zjawisko przewożenia osób bez posiadania ku temu licencji, a więc po prostu bezprawnie. A przy okazji pojawił się też temat, który może zainteresować kierowców ciężarówek, czy nawet popularnych „busów”.

Głównym narzędziem do walki z Uberem, ma być nowa ustawa. Wyróżni ona w polskim prawie „pośrednictwo przy przewozie osób”, jasno określając dla niego prawne oraz finansowe wymagania. Kto takie pośrednictwo będzie prowadził, także w formie strony internetowej lub aplikacji, będzie musiał wykazać się licencją, rejestrem wszystkich przejazdów oraz zabezpieczeniem finansowym. Kto natomiast tych wymagań nie spełni, będzie musiał się liczyć na przykład z ogólnokrajowym zablokowaniem jego strony internetowej lub aplikacji.

Głównym efektem ma być wyeliminowanie nieuczciwej działalności Ubera. Efektem ubocznym – na co zwraca uwagę portal „Bezprawnik.pl” – mogą być natomiast problemy serwisu BlaBlaCar. Ta bardzo popularna usługa, chętnie wykorzystywana przez kierowców ciężarówek, też pasuje do przyszłej definicji „pośrednictwa przy przewozie osób”. Z jednym tylko zastrzeżeniem.

Definicja „pośrednictwie przy przewozie” osób mówi wyłącznie o przewozie samochodami osobowymi, bez żadnego wspomniana o ciężarówkach. A to oznacza, że może dojść do bardziej ciekawej sytuacji – gdyby wspomniany BlaBlaCar miał problemy z opisywaną ustawą i musiałby zakończyć swoją działalność w obecnej formie, na rynku pojawiłoby się miejsce dla serwisu o nieco zmienionym działaniu. Musiałby on zostać ukierunkowany wyłącznie na zabieranie pasażerów przez kierowców samochodów ciężrowych. Nie byłby to niezgodne z opisywaną ustawą i miałby szansę na niemałą karierę. Dopóki oczywiście ktoś nie dostrzegłby tej luki w prawie 😉

Osoby zainteresowane tym projektem przepisów, zmartwione o przyszłość BlaBlaCara lub po protu interesujące się losami Ubera, zapraszam tutaj, do artykułu na „Bezprawnik.pl”.