OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 13 Kwiecień, 2018

216 tys. euro kar i 6 miesięcy więzienia dla prezesa – wyrok w sprawie pseudorumuńskiej firmy

Belgijski sąd z miasta Brugge (Brugia) wydał wyrok w sprawie “rumuńskiej” firmy transportowej. Na przedsiębiorstwo nałożono karę finansową w wysokości 180 tys. euro, czyli około 750 tys. złotych. Ponadto prezes firmy ma zapłacić kolejne 36 tys. euro, otrzymując do tego wyrok sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Skąd aż tak srogie kary? Zarejestrowana w Rumunii firma, znana pod nazwą Kol Trans, całą swoją działalność wykonywała z terenu Belgii. Ciężarówki miały więc rumuńskie rejestracje, ale ich stała baza znajdowała się w Belgii. To samo dotyczyło kierowców – pracowali oni na rumuńskich warunkach, ale wszystkie swoje trasy rozpoczynali w Belgii, a do samej Rumunii nigdy ciężarówkami nie zjeżdżając. Ponadto firma stałym podwykonawcą dwóch belgijskich firm, wożąc między innymi kontenery.

Taki charakter działalności został uznany oszustwem o charakterze socjalnym oraz podatkowym. Dlatego też w sprawę zaangażował się belgijski związek zawodowy BTB-ABVV, a następnie zajął się tym belgijski prokurator.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. mack napisał(a):

  przecież 3/4 kołchozów ma taki sam sposób działania.. dlaczego się za nich nie biorą tylko za rumunów ? proste…całe te holenderskie i belgijskie związki biorą w łapę od dużych. Dowody rejestracyjne latają pocztami na przeglądy.

 2. Jan napisał(a):

  poszło pewnie o nielegalne kabotaże na terenie Belgii a nie o to że firma zarejestrowana w Rumunii
  moja firma też jest zarejestrowana w Polsce a prace zaczynamy i kończymy prawie zawsze poza Polską
  to jest Unia gospodarcza i każdy może prowadzić działalność oraz pracować tam gdzie chce
  nie naruszając oczywiście miejscowego lokalnego prawa

  • toledo1113 napisał(a):

   dobrze napisałes, “nie naruszając oczywiscie miejscowego prawa” wiec twoja firma płaci kierowca według prawa obowiązującego w danym kraju. 10tys? 12tys? daj namiary na swoja firme 🙂

 3. Luzak napisał(a):

  MACK jak nie wiesz to zapytaj, a nie feruj oceny. Niestety prawo na to pozwala aby zagraniczne firmy zatrudniały w mocno zaliczony socjalnie sposób ludzi ze wschodu. Takie firmy muszą mieć fizyczny oddział w kraju z którego rekrują pracowników. Tak jak to robią duże firmy. Jak zauważyłeś Europie bierze się za takich gagatków w tej chwili.

 4. BULEK Z VOSA napisał(a):

  Tak jak mówisz kolego

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.