Nowe Mandaty z LEZ/TFL – jak się odwołać

W poprzednim artykule (dostępnym tutaj) pisaliśmy o nowych obowiązkach w strefie LEZ oraz surowszych normach emisji spalin. Naszemu klientowi, który otrzymał 10 mandatów na łączną kwotę ok. 65 000 zł, pomogliśmy odwołać się od nich. Nasze działania były skuteczne i mandaty zostały w całości anulowane.

Przypomnijmy, że kwoty mandatów opiewają na kwoty od 2700 zł do 8380 zł, przy czym najczęściej przychodzą one hurtowo.

Poniżej fragment decyzji, w której odwołanie zostało zaakceptowane:

Co zrobić aby otrzymać taką decyzję? 

Zasada nr 1 – nie płacimy od razu mandatu! Jeśli jest to pierwszy mandat w historii firmy to jest bardzo duża szansa na anulowanie mandatów. 

Po pierwsze należy prawidłowo rozpoznać mandat który otrzymaliśmy.

Tego rodzaju mandat wystawiony jest za brak uiszczenia odpowiedniej opłaty w strefie LEZ. Jeśli do tej pory Państwa pojazd nie został zarejestrowany w tej strefie to należy to natychmiast uczynić.

Zasada nr 2 – rejestrujemy pojazd w strefie LEZ/ULEZ

Rejestracji można dokonać za pomocą poniższej strony internetowej firmy windykacyjnej Euro Parking Collection plc (EPCplc), która współpracuje z Transport for London

https://www.epcplc.com/clients/tfl/lez

Wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać e-mailem na poniższe adresy:

[email protected] – jest to adres właściwy dla rejestracji pojazdu

w strefie Low Emission Zone

[email protected] – jest to adres właściwy dla rejestracji pojazdu

w strefie Ultra Low Emission Zone

Należy również załączyć skan dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dokument potwierdzający jaką normę Euro spełnia pojazd (homologacja lub specyfikacja pojazdu otrzymana od sprzedawcy). Następnie oczekujemy na wiadomość e-mail, z której będzie wynikać, że pojazd został zwolniony z opłat za wjazd do LEZ lub ULEZ. 

Na stronie urzędowej TFL można również sprawdzić, czy nasz pojazd jest prawidłowo zarejestrowany i jakie opłaty go obowiązują: https://tfl.gov.uk/modes/driving/check-your-vehicle/

Co dalej?

Jeśli nasz pojazd jest już zarejestrowany lub nawet czekamy na decyzję o zarejestrowaniu to możemy złożyć odwołanie. 

Zasada nr 3 – składamy odwołanie w ciągu 28 dni od otrzymania mandatu

Na drugiej stronie każdego otrzymanego mandatu powinna być instrukcja, w jaki sposób złożyć odwołanie.

Odwołanie można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem poniższej strony internetowej firmy windykacyjnej Euro Parking Collection plc (EPCplc):

https://www.epcplc.com/communication/ 

Ważne aby do odwołania dołączyć dowody takie jak potwierdzenie rejestracji w strefie LEZ oraz dokumenty potwierdzające spełnienie przez pojazd normy EURO. W uzasadnieniu należy podać powód braku wcześniejszej rejestracji oraz braku uiszczenia odpowiedniej opłaty. Można powołać się na fakt, iż jest to pierwsze wykroczenie w historii firmy. Argument o nieznajomości przepisów może pomóc, jednak nie jest to wystarczający powód do anulacji mandatów. Po złożeniu odwołania powinniśmy otrzymać potwierdzenie jego złożenia mailowo. Następnie czekamy na decyzję – może to potrwać około 28 dni. Sprawa jest zawieszona do dnia wydania decyzji – co oznacza, że do tego czasu nie musimy płacić mandatu. 

Należy pamiętać, że rozwiązanie problemu dotyczącego mandatów za brak uiszczenie opłat w strefach ekologicznych trzeba każdorazowo oceniać indywidualnie w oparciu o zaistniałe okoliczności. Z takim problemem na pewno warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który doradzi nam jakie działania podjąć.

Autor: Paulina Eliasz-Pietrusewicz – Radca Prawny w TC Kancelaria Prawna

Potrzebujesz pomocy prawnej związanej z rejestracją pozazu lub mandatem otrzymanym w strefie lez? Skontaktuj się z TC Kancelaria Prawna, specjalizującej się w prawie transportowym.