Surowsze normy emisji spalin w LEZ i nowe obowiązki = nowe mandaty z LEZ

Prawdopodobnie każdy przewoźnik poruszający się po Londynie otrzymał już kiedyś mandat z LEZ za brak uiszczenia odpowiedniej opłaty za wjazd do Strefy Niskiej Emisji. Wynika to z ciągłych zmian przepisów za którymi przewoźnicy nie nadążają, a informacja o zmianach jest mało powszechna.

Czy poniższy dokument wygląda znajomo?

Niedawno zgłosił się do naszej Kancelarii klient, który posiada pojazd spełniający normę emisji spalin EURO IV. Już dawno zarejestrował pojazd w strefie LEZ, i otrzymał zniżkę 100 % na opłaty dzienne w LEZ z uwagi na spełnienie odpowiedniej normy emisji. Do niedawna jeździł po Londynie żyjąc w świadomości, że działa zgodnie z przepisami i nie musi się o nic martwić.

Mimo wszystko znalazł w swojej firmowej skrzynce pocztowej 10 mandatów z  łącznie na kwotę około 65 000 zł.

Za co mandaty zostały nałożone?

Jak się okazało od 01 marca 2021 r. w całym Londynie w Strefie Niskiej Emisji (LEZ) obowiązują surowsze normy emisji spalin dla cięższych pojazdów. Jeśli pojazd nie spełnia normy Euro VI, a jego kierowca chce się poruszać nim w obrębie Londynu, będzie  musiał uiścić dzienną opłatę LEZ. Nasz klient, jak pewnie większość przewoźników,  nie wiedział o tym i dalej tych opłat nie uiszczał.

Jednak kolejnych 5 mandatów wyglądało nieco inaczej. O co chodzi?

Od  01 marca 2021 r. wprowadzono również obowiązek posiadania certyfikatu bezpieczeństwa i wszystkie pojazdy ciężarowe o masie powyżej 12 ton wjeżdżające lub poruszające się w obrębie większej części Londynu, muszą przed wjazdem do tego obszaru uzyskać ważny certyfikat bezpieczeństwa aby uniknąć mandatu. Konieczne jest również spełnienie Standardu Bezpośredniej Widoczności (DVS). Direct Vision Standard określa zakres widoczności, jaki osoba kierująca pojazdem ciężarowym uzyskuje przez okna kabiny. Wskazuje to poziom zagrożenia dla niechronionych użytkowników dróg, takich jak piesi i rowerzyści poruszający się w pobliżu pojazdu.

Jeżeli pojazd otrzyma co najmniej jedną gwiazdkę, można ubiegać się o certyfikat bez konieczności dostarczania dodatkowych dowodów.

Jeśli pojazd otrzyma zero gwiazdek, należy zwiększyć jego poziom bezpieczeństwa wyposażając go w dodatkowe elementy systemu bezpieczeństwa.

Wniosek o wystawienie certyfikatu można złożyć na stronie internetowej tfl.gov.uk/direct-vision-permit

Klientowi udało się uniknąć wysokiego mandatu za wjazd do Strefy LEZ

W imieniu klienta złożyliśmy odwołania od powyższych mandatów, które zakończyły się sukcesem, ponieważ wszystkie mandaty zostały anulowane. W kolejnym artykule zdradzimy tajniki procedury odwoławczej od nieszczęsnych mandatów z LEZ/TFL. 

Autor: Paulina Eliasz-Pietrusewicz