OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 8 Sierpień, 2018

Nowe informacje na temat Kamaza 54901 – niemiecki osprzęt z niemiecką kabiną i niemiecką skrzynią

Wnętrza modelu 54901 oraz Actrosa porównywałem tutaj.

Produkcja nowych silników marki Kamaz jest już niemal gotowa do uruchomienia. Pierwsze egzemplarze mają zjechać z taśm już w przyszłym roku, trafiając do zupełnie nowego modelu 59401. A że do premiery zostało ledwie kilka miesięcy, w rosyjskich mediach pojawiły się też nowe informacje.

Dzięki najnowszym doniesieniom, łatwiej odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie – ile będzie tutaj Kamaza w Kamazie? Rosjanie określili bowiem, jaka część nowego, sześciocylindrowego silnika będzie pochodziła z zagranicy, a jaką wytworzy się na miejscu.

Co ważne, w tej pierwszej grupie znajdować mają się elementy najbardziej skomplikowane. Mowa tutaj o kompletnym układzie wtryskowym typu Common Rail, komputerze sterującym oraz turbosprężarce. Podzespoły te będą pochodziły bezpośrednio od niemiecko-szwajcarskiej firmy Liebherr, znanej przede wszystkim z produkcji dźwigów oraz maszyn budowlanych. Liebherr wyprodukuje więc te elementy we własnym zakresie, eksportując je do Rosji.

Takie zagraniczne elementy mają stanowić łącznie 25 proc. konstrukcji silnika. Pozostałe 75 proc. przypadnie więc na produkty rosyjskie, wytwarzane zarówno przez Kamaza, jak i przez krajowych poddostawców. Jeśli natomiast chodzi o moc tego silnika, to ma ona wynosić od 380 do 550 KM. Początkowo wszystkie warianty będą spełniały normę Euro 5, a z czasem dojdzie do tego Euro 6.

Do tego należy dodać fakt, że 59401 otrzyma kabinę pochodzącą z Mercedesa Actrosa. Co prawda jej produkcja będzie odbywała się w Rosji i samochód będzie wyróżniał się zupełnie innym przodem. Nie zmienia to jednak faktu, że kabina będzie konstrukcją typowo mercedesowską. Z Niemiec ma też pochodzić dostawca skrzyni biegów, w postaci powszechnie znanej firmy ZF. 54901 będzie więc miało tę samą przekładnię, co na przykład Iveco Stralis oraz DAF XF.

Biorąc pod uwagę powyższe, Kamaza 59401 śmiało można określić ciężarówką rosyjsko-niemiecką. Dla wielu rosyjskich klientów będzie to na pewno nie bez znaczenia. Tym bardziej, że model 59401 ma być o około 20 proc. tańszy od Actrosa w porównywalnej konfiguracji…

Zapowiadane wymiary wnętrza:

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. Stefan napisał(a):

    Z braku ze już nie ma jelcza liaza kocham kamaza jakim on jest i będzie jest w tym ruskim dziadzie jakaś dusza może tez jest jakiś sentyment do tureckiego forda j tych chińskich podróbek śle oni cos tworzą cos próbują a nie siedzą w kołchozie ! Kocham kamaza

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.