Nowe czujniki i kamery dla ciężarówek jadących do Londynu – wymiana po 3 latach

Fot. Renault Trucks ČR

Powyżej: wyposażenie z 2021 roku (schemat po czesku)

Wiosną 2021 roku w Londynie wprowadzono bardzo ostre wymagania dotyczące ochrony rowerzystów. Posiadacze większości ciężarówek, w tym zwłaszcza pojazdów budowlanych lub dalekobieżnych, także tych z zagranicy, zostali zmuszeni do zamontowania całej listy dodatków, jak czujniki „martwego pola”, dodatkowe kamery, czy tablice ostrzegawcze. Kto natomiast tego nie zrobił, ten naraził się na kary wystawiane całymi tysiącami.

Tymczasem nadal nie przestało dochodzić do tragicznych wypadków z udziałem rowerów oraz ciężarówek. Czy więc londyńskie władze w końcu zauważyły, że problem jest także, może nawet przede wszystkim po stronie ignorancji rowerzystów? Wręcz przeciwnie! Zamiast tego właśnie uznano, że dotychczasowe elementy wyposażenia są najwyraźniej niewystarczające i trzeba zastąpić je nowymi, o bardziej efektywnym charakterze.

W dniu wczorajszym zapadła decyzja, że od października 2024 roku lista wyposażenia chroniącego rowerzystów zostanie zaktualizowana. Pojawią się na niej boczne kamery o szerszym zakresie pracy, jeszcze bardziej ograniczającym „martwe pole”, a także dodatkowe czujniki montowane na przedniej ścianie pojazdu i systemy dźwiękowo ostrzegające o skręcaniu, obowiązkowe teraz także dla pojazdów z kierownicą po lewej stronie. Tutaj podkreślę, że ten sygnał o skręcaniu ma być wydawany na zewnątrz, będąc słyszalnym dla rowerzystów.

Brytyjskie stowarzyszenie przewoźników RHA już określiło to bardzo złą decyzją, podjętą przy całkowitym zignorowaniu obaw branży transportowej. Prawda jest bowiem taka, że najbliższy rok może nie wystarczyć na dostarczenie i zamontowanie nowych urządzeń do wszystkich ciężkich pojazdów wjeżdżających do Londynu. Wystarczy zresztą przypomnieć sobie sytuację z 2021 roku, gdy boczne czujniki nagle zupełnie zniknęły z rynku.

Na koniec wyjaśnię, że omawiane elementy wyposażenia będą obowiązkowe dla tych pojazdów, które nie uzyskają trzech gwiazdek w londyńskich normach widoczności bezpośredniej, znanych pod skrótem DVS. By natomiast te trzy gwiazdki uzyskać, trzeba mieć nie tylko nisko umieszczoną kabinę, ale też dodatkową widoczność przez drzwi pasażera. Tak więc dla przykładu, kupując nowego DAF-a przewoźnik musi zrezygnować z największej kabiny XG, na rzecz niższego modelu XF, dodatkowo zamawiając też przeszklone drzwi oraz składane siedzisko kierowcy.

Konfiguracja pod trzy gwiazdki: