Nowa zabudowa KH-Kipper do użytku kopalnianego – bez dolnych podłużnic, bez bocznych wzmocnień

kh_kipper_zabudowa_kopalniana_2017_2

KH-Kipper zaprezentował nowy typ zabudowy do użytku kopalnianego. Ma być to pojazd bardzo nowatorski z konstrukcyjnego punktu widzenia, o czymś świadczy fakt objęcia go ochroną patentową. Główna zaleta to natomiast bardzo niska masa własna.

Zabudowę W1MV zaprojektowano z myślą o pracy w bardzo trudnych warunkach, przede wszystkim poza publicznymi drogami. Tym samym nikt nie będzie próbował ograniczać się tutaj do przepisowej ładowności, wypełniając zabudowę do granic technicznych możliwości. Tym ciekawszy jest więc fakt, że KH-Kipper postanowił stworzyć tutaj zabudowę pozbawioną podłużnic przy podłodze, typowych dla tego typu pojazdów. Poprzednie generacje zabudów kopalnianych spod Kielc miały takie podłużnice, a ponadto były wyposażone w podłogę trójwarstwową. Tutaj natomiast mamy podłogę jednowarstwową, bez podłużnic i wykonaną tylko i wyłącznie z trudnościeralnej stali Hardox HB450 z dwoma gięciami. Jednocześnie firma obiecuje, że taka konstrukcja będzie bardzo wytrzymała, z uwagi na swoją doskonałą sprężystość.

Co więcej, również burty poddano tutaj kuracji odchudzającej, co można zobaczyć już na pierwszy rzut oka. Są one usztywnione jedynie profilem górnym, ścianą przednią oraz opaską tylną, również będą ze stali Hardox HB450. Jeśli natomiast zamówimy dodatkowe elementy ze stali Toolox, znajdujące się na liście wyposażenia opcjonalnego, będziemy mogli liczyć także na doskonałą odporność termiczną. Pozwoli to bowiem na transport gorącej szlaki o temperaturze do 500 stopni Celsjusza. A do tego dochodzą jeszcze mniejsze nowości, jak na przykład udoskonalony kształt „wanny”. Ma ona teraz nowe profilowanie wewnętrzne, zapobiegającym przyleganiu materiałów na bokach.

Oto porównanie zabudów pierwszej, drugiej i najnowszej generacji:

kh_kipper_zabudowa_kopalniana_2017_4A oto nowe zabudowy w pełnej krasie:

kh_kipper_zabudowa_kopalniana_2017_5 kh_kipper_zabudowa_kopalniana_2017_1 kh_kipper_zabudowa_kopalniana_2017_3