Normy emisji CO2 oraz zużycia paliwa dla naczep i przyczep – UE wprowadzi to już za kilka lat

kogel_naczepa_14,9

W nawiązaniu:

Unijne testy zużycia paliwa dla wszystkich ciężarówek – jak to będzie wyglądało?

System Vecto ma zrewolucjonizować branżę samochodów ciężarowych. Wprowadzając nową ciężarówkę do sprzedaży jej producent będzie musiał przeprowadzić testy zużycia paliwa oraz emisji CO2, zamieścić wyniki na unijnej etykiecie i pozwolić Unii Europejskiej na ewentualne zweryfikowanie tych testów. Na tym jednak sprawa się nie kończy, jako że opisywany system ma dotyczyć także naczep oraz przyczep!

etykieta_ciezarowki_vecto

W przypadku naczep i przyczep nowe wymagania wejdą w życie z pewnym opóźnieniem. Najprawdopodobniej nastąpi to w roku 2023, a już na pewno przed rokiem 2025. Wówczas producenci naczep i przyczep będą musieli sprawdzać wpływ swoich pojazdów na zużycie paliwa samochodów ciągnących. Wyniki te trafią na unijne etykiety, dostępne dla wszystkich zainteresowanych, a Unia Europejska będzie mogła te testy zweryfikować.

Tak samo jak w przypadku ciężarówek, w przyszłości mają do tego dołączyć unijne limity. Aby więc wejść na unijny rynek, dana naczepa lub przyczepa nie będzie mogła zwiększać zużycia paliwa o większą wartość, niż zezwoli na to unijne prawo. To samo będzie dotyczyło emisji CO2.