Niesprawny ciągnik siodłowy zarejestrowany jako pomoc drogowa (buraki cz. 2)

To część szybkiej serii o nieprawidłowościach przy transporcie buraków. Dwa pozostałe teksty znajdziecie tutaj oraz tutaj.

Właściciel tego Renault Magnum mógł nielegalnie oszczędzać kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Ubezpieczenie OC kupował za wyjątkowo niskie stawki, a przy tym nie uiszczał podatku od środków transportu. Wszystko zaś dlatego, że jego ciągnik zarejestrowany był jak pojazd specjalny, służący do użytku w pomocy drogowej.

Gdy ciężarówkę zatrzymało ITD, na drodze wojewódzkiej nr 241, o żadnej pomocy drogowej nie było mowy. „Magnumka” pracowała bowiem w najzwyklejszym transporcie, zmierzając na załadunek wysłodków buraczanych. Co więcej, pomocy drogowej sama mogłaby przy tym potrzebować, z uwagi na skrajnie zużyte opony, luzy w zawieszeniu ciągnika oraz brak osłon bębnów hamulcowych w naczepie.

Z uwagi na niewłaściwe zarejestrowanie ciągnika oraz stwierdzone usterki, ITD zabroniło dalszej jazdy i zatrzymało oba dowody rejestracyjne. A same dokumenty nie były przy tym nawet potrzebne, jako że dowody zatrzymano wirtualnie, w systemie CEPIK.

Tutaj przy okazji mogę przypomnieć mój artykuł z początku 2018 roku, opisujący na czym dokładnie polega takie przerejestrowywanie na pomoc drogową. Padło tam stwierdzenie, że właściciel ciężarówki niczego się nie boi, po prostu nie wożąc ze sobą dowodu i dzięki temu unikając jego zatrzymania. Wprowadzenie nowego systemu CEPIK usunęło jednak tę lukę i teraz konsekwencji nie da się już uniknąć.

Oto komunikat WITD Bydgoszcz:

Zatrzymaniem dwóch dowodów rejestracyjnych oraz zakazem dalszej jazdy zakończyła się kontrola zestawu zatrzymanego w dniu wczorajszym (18.11. br.) w miejscowości Kcynia przez kujawsko-pomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Zestaw poruszał się droga wojewódzką nr 241 pod załadunek wysłodków buraczanych. Organoleptyczna kontrola stanu technicznego ujawniła fatalny stan opon oraz brak osłon bębnów hamulcowych na kołach naczepy. Z kolei ciągnik siodłowy posiadał nadmierne luzy elementów układu zawieszenia. Ponadto był on zarejestrowany nieprawidłowo jako pojazd specjalny pomocy drogowej. Z tytułu stwierdzonych usterek oraz w związku z niezgodnością danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym ciągnika, inspektorzy zatrzymali – elektronicznie w Centralnej Ewidencji Pojazdów – dowody rejestracyjne obydwu pojazdów, wydali zakaz dalszej jazdy oraz wszczęli z tego tytułu postępowanie administracyjne.