Niemiecki mandat za „kraj rozpoczęcia” – 130 euro ledwie 5 kilometrów od granicy

Policja ze wschodu Niemiec ma wśród przewoźników wyjątkowo złą opinię. Jak natomiast pokazało dzisiejsze zachowanie funkcjonariuszy z Saksonii, jest to chyba nieprzypadkowe.

Rozmawiałem właśnie z jednym z największych przewoźników w kraju, którego kierowca otrzymał 130 euro mandatu za brak wpisu o przekroczeniu granicy. Już sam wystawienia tego mandatu może być rzeczą zaskakującą, wszak BAG dopiero co zapowiadało w mediach pouczenia, w ramach okresu przejściowego. A gdy spojrzymy na miejsce dzisiejszej kontroli możemy być naprawdę oburzeni. Rodzi się wręcz pytanie, czy to nie jest temat dla prawnika, w celu złożenia oficjalnego odwołania?

Kierowca wjechał do Niemiec przez granicę w Olszynie. Minął tamtejszy parking, położony przy dawnym przejściu granicznym, gdyż chciał zatrzymać się na pierwszym „dzikusie” w Niemczech, zaledwie 5 kilometrów dalej. To prosta zatoczka przy autostradzie A15, między węzłami Bademeusel oraz Forst, gdzie kierowca zatrzymał zestaw i natychmiast stał się obiektem policyjnej kontroli.

Lokalizacja kontroli na mapie z systemu telematycznego przewoźnika (klepsydra w zielonym okręgu oznacza ciężarówkę):

Zdaniem policjantów, kierowca powinien był wprowadzić nowy „kraj rozpoczęcia” natychmiast na granicy. Najwyraźniej uznali za to parking na przejściu granicznym w Olszynie, choć teoretycznie znajduje się on jeszcze po polskiej stronie. Z tego też tytułu wystawili 130 euro mandatu, uznając, że kierowca po prostu zignorował nowy obowiązek w zakresie obsługi tachografu. Wobec firmy nie wszczęto postępowania, więc sprawa skończyła się na tym mandacie.

Niestety, takie sytuacje mogą być wkrótce normą. Jak już bowiem rano wyjaśniałem, od poniedziałku wchodzą w życie nowe zasady wykonywania kabotażu. Bardzo istotne znacznie będzie miał okres przebywania w danym kraju oraz powrotu do miejsca zarejestrowania. Dlatego też Niemcom może zależeć na pilnowaniu nowych wpisów. Więcej informacji w oficjalnej, państwowej ulotce: BAG wyjaśnia nowe zasady kabotażu – ulotka z informacjami dla przewoźników. A przy okazji przypominam o mandatach wystawionych z Hiszpanii, na znacznie wyższe kwoty: 1001 euro za brak wpisu z „krajem rozpoczęcia” – Hiszpanie wystawiają już kary

Treść nowych przepisów, których dotyczy ta sprawa:

Od dnia 2 lutego 2022 r. kierowca na początku pierwszego postoju po przekroczeniu granicy państwa członkowskiego wprowadza również symbol państwa, do którego wjechał. Ten pierwszy postój odbywa się w najbliższym możliwym miejscu postoju na granicy lub po jej przekroczeniu. W przypadku gdy przekraczanie granicy państwa członkowskiego odbywa się na promie lub w pociągu, kierowca wprowadza symbol państwa w porcie lub na stacji przybycia.” (UE 165/2014, art. 34 ust. 7)