Niemiecka pensja minimalna – praktyczne informacje, IRU zaniepokojone, UE ma zbadać sprawę

banknoty_pieniadze_euro

Krótki wstęp dla osób nowych w temacie: od 1 stycznia 2015 roku w Niemczech będzie obowiązywała pensja minimalna wynosząca 8,50 euro brutto. Niemieckie przepisy sformułowano tak, że mają one dotyczyć także zagranicznych kierowców pracujących dla zagranicznych firm, w tym oczywiście Polaków. Polskie firmy transportowe operujące po terenie Niemiec miałyby więc prowadzić bardzo uciążliwy rejestr kierowców przebywających w tym kraju, a ponadto dostosowań wynagrodzenia do niemieckich norm. Gdyby tego nie zrobiły, grozi im kara wynoszą nawet pół miliona euro. Zgodnie z najnowszymi informacjami, sprawa miałaby dotyczyć nie tylko kabotażu oraz tras prowadzących z lub do Niemiec, lecz także przejazdów tranzytowych. Możliwości egzekwowania minimalnej pensji od polskich przewoźników nie wykluczyła Ambasada RP w Berlinie, natomiast kolejne polskie firmy otrzymują w tej sprawie od niemieckich spedycji istotne oświadczenia do podpisania. Moje poprzednie teksty na ten temat można znaleźć TUTAJ.


Tematem pensji minimalnej w Niemczech zainteresowało się oficjalnie IRU – renomowany, ogólnoświatowy związek przewoźników oraz kierowców, który odpowiada między innymi za funkcjonowanie karnetów TIR oraz nagradzanie medalami kierowców o wyjątkowo długim stażu pracy. IRU podkreśliło, że w świetle europejskich przepisów zasadność wymagania od zagranicznych firm transportowych dostosowania się do niemieckich wymagań socjalnych jest wątpliwa. Z drugiej jednak strony związek wyraził obawy, że Niemcy faktycznie mogą od 1 stycznia 2015 roku tego wymagać, gdyż ich nowe przepisy naprawdę coś takiego przewidują. W związku z tym IRU wystąpiło z prośbą o wyjaśnienie sytuacji do unijnego Komisarza ds. zatrudnienia i do Komisarza ds. transportu, jak również do niemieckiego ministerstwa finansów.

Przy okazji IRU przygotowało poniższe kompendium wiedzy na temat nowych niemieckich wymagań. Jeśli pensja minimalna okaże się być od 1 stycznia wymagana także od zagranicznych przewoźników, obowiązki naszych firm będą następujące:

1. Płaca minimalna: pracodawca musi zapłacić płacę minimalną w wysokości 8,50 eurobrutto za każdą godzinę pracy na terytorium Niemiec. Płaca ta musi być wypłacona najpóźniej ostatniego dnia pracy banku w miesiącu, w którym ta operacja transportowa została wykonana.

2. Wymóg powiadamiania: wszyscy zagraniczni operatorzy transportu, łącznie z tymi, którzy już płacą 8,5 euro lub więcej za godziną, muszą powiadamiać Bundesfinanzdirektion West w Kolonii przed rozpoczęciem operacji transportowej na terytorium Niemiec. Dla pracowników mobilnych przewidziany jest uproszczony proces powiadamiania. Powiadomienie musi być przedstawione pisemnie w języku niemieckim. Może zawierać wszystkie operacje transportowe w okresie do 6 miesięcy.
Powiadomienie powinno zawierać następujące informacje:
– nazwisko, imię i datę urodzenia pracownika
– datę rozpoczęcia i przewidywany czas trwania operacji transportowej na terytorium Niemiec
– adres, gdzie będą przechowywane dokumenty.
Przy pierwszej rejestracji firm transportowych należy dołączyć pismo potwierdzające, że na żądanie pracodawcy przedstawią dowody, że płaca minimalna została kierowcy zapłacona. Nie ma wymogu powiadamiania niemieckich Administracji Celnej o zmianach w zaplanowanych operacjach transportowych, jeżeli pierwsze powiadomienie zostało wysłane.

3. Przechowywanie dokumentów: pracodawca musi rejestrować rozpoczęcie, zakończenie operacji transportowej oraz ilość godzin przepracowanych na terytorium Niemiec najpóźniej w ciągu 7 dni po wykonaniu operacji transportowej. Dokument ten musi być przechowywany przez co najmniej 2 lata na terytorium Niemiec lub na terytorium innego kraju. Jeżeli dokument jest przechowywany w innym kraju, należy dodatkowo dołączyć potwierdzenie, że żądane dokumenty są do dyspozycji niemieckiej Administracji Celnej w celu ułatwienia weryfikacji.

4. Przydatne kontakty: według niemieckiej Administracji Celnej dalsze informacje dotyczące wprowadzenia minimalnej płacy w Niemczech ukażą się 19 grudnia 2014 r. Powołano kilka punktów informacyjnych w celu udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące tej sprawy. Pytania mogą być kierowane do Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych Niemiec (Bundesministerium fur Arbeit und Soziales) lub bezpośrednio do niemieckiej Administracji Celnej (ZOLL).

Źródło: ZSPD