rekrutuj 40ton665
Opublikowane 5 Styczeń, 2018

Niemal pół miliona Mercedesów, Freightlinerów, Fuso i Bharatów – statystyki Daimlera z 2017 roku

freightliner_gama

Powyżej: pełna gama Freightlinera

Daimler pochwalił się statystykami sprzedaży ciężarówek z 2017 roku. Co typowe dla tego koncernu, obejmują one praktycznie cały świat, od Ameryki Południowej, po Daleki Wschód. Wynika to z faktu, że Daimler jest właścicielem naprawdę wielu marek, jak Mercedes-Benz, Fuso, Freightliner, Western Star oraz BharatBenz.

W ciągu jedenastu miesięcy 2017 roku, Daimler dostarczył klientom niemal pół miliona ciężarówek. Było to dokładnie 422 500 egzemplarzy, co przy okazji oznacza wzrost o 12 proc. względem roku poprzedniego. Jeśli natomiast chodzi o pełen 2017 rok, łączna sprzedaż wyniesie najprawdopodobniej 465 tys. Nie jest to jednak jeszcze pewne, jako że dane z grudnia nadal są podsumowywane.

A co z konkretnymi rynkami? Bardzo dobrze wiodło się Daimlerowi w Ameryce Północnej. Tam jedenastomiesięczna sprzedaż wzrosłą o aż 12 proc., ze 134 tys. do 150 tys. egzemplarzy. Wynikało to przede wszystkim z premiery nowej generacji Freghtlinera Cascadia. Sam Freightliner pozostaje zresztą liderem amerykańskiego rynku, właśnie z coraz bardziej mercedesowską Cascadią na czele. Więcej o tym Freightlinerze przeczytacie tutaj.

Poniżej: brazylijski Actros

mercedes_actros_mp3_brazylia_2015_2

Na rynku Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz Norwegii, między styczniem a listopadem, osiągnięto wynik 73,6 tys. sprzedanych pojazdów. To o 3 proc. więcej niż przed rokiem. Ponadto marka Mercedes-Benz utrzymała pozycję europejskiego lidera w sprzedaży ciężarówek średnio- oraz wysokotonażowych. Z drugiej strony ciekawostką jest fakt, że Mercedes stracił na popularności w Niemczech. W 2017 roku miał on 36,6 proc. udziału w niemieckim rynku, natomiast rok wcześniej było to 37,2 procent.

Rosja? Podobnie jak inne marki, tam Daimler odnotował gigantyczny wzrost. W 2016 roku sprzedaż wyglądała tragicznie, będąc na poziomie zaledwie 2200 ciężarówek. W tym roku przybyło jej jednak o 254 proc., do poziomu 7800 egzemplarzy. Zauważalny był także wzrost w Turcji – Mercedes miał tam o 20 proc., większy popyt, przechodząc z 7900 do 9500 pojazdów.

W Ameryce Południowej również było bardzo dobrze. Na całym kontynencie koncern Daimler miał 9 proc. wzrostu i dostarczył 27,3 tys. ciężarówek. Wynikało to przede wszystkim z dużej poprawy sytuacji w Argentynie, gdzie sprzedaż ciężarówek Mercedesa wzrosła o 47 proc., do poziomu 5200 egzemplarzy. Na największym rynku Ameryki Południowej, w Brazylii, sprzedaż wzrosła o 8 proc., do poziomu 12,2 tys. sztuk. Mercedes-Benz pozostał przy tym rynkowym liderem, mając 28,3 proc. udziału.

Daimler Trucks greift mit neuem FUSO-Lkw im japanischen Markt an

Japonia? Ten stosunkowo niewielki kraj kupuje zaskakująco duże ilości ciężarówek. Tylko w ciągu jedenastu miesięcy koncern Daimler dostarczył tam 40,7 tys. pojazdów. W większości były to ciężarówki japońskiej marki Fuso, w tym także duże modele Super Great (opisywane tutaj, na zdjęciu powyżej). Choć z drugiej strony, pomimo tego poziomu aż 40 tysięcy, Daimler odnotował w Japonii spadek sprzedaży i spadek udziału w rynku. Ten ostatni w 2016 roku wynosił 20,3 proc., natomiast w 2017 było to 19,3 proc.

Fuso doskonale sprzedaje się także w Indonezji (co ostatnio widzieliście tutaj, w artykule o indonezyjskim tuningu). W ciągu jedenastu miesięcy koncern Daimler dostarczył Indonezyjczykom 37,6 tys. ciężarówek, czyli o aż 54 proc. więcej niż w roku poprzednim. Do tego sukcesu przyczynił się też fakt, że kilka miesięcy temu, właśnie w Indonezji, zaczęto produkować ciężkie pojazdy Mercedesa. W Indonezyjskich warunkach uchodzą one za bardzo kosztowne, ale w branży budowlanej i tak brakuje popytu.

A na koniec mamy indyjską markę BharatBenz (na zdjęciu poniżej), obecną na rynku już od pięciu lat. Od stycznia do listopada BharatBenz sprzedał w Indiach 15,2 tys. pojazdów, mając 26-procentowy wzrost. Co natomiast zwiększyło się najbardziej, to udział w rynku. W 2016 roku BharatBenz odpowiadał w Indiach za jedynie 2,3 proc. nowych ciężarówek, natomiast w 2017 roku było to już 7 procent.

bharat_benz_premiera_2

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. omen napisał(a):

  Panie Filipie, to jak “niema pól miliona Mercedesów…” to gdzie one są 😉
  Zgubiłeś “L” w nagłówku i wyszło zamiast niemal -> niema 😉
  Pozdrawiam

 2. Spiwor napisał(a):

  Japonia nie jest malutka 😉

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Racja, trochę przesadziłem 😉

   • nneeexxt napisał(a):

    Japonia kraj wyspiarski więc tam transport ciężarówkami ma charakter głównie dystrybucyjny i na krótkie odległości. Między wyspami (nawet jak są mosty) czy po prostu w świat transport idzie głownie na statkach czy promami.
    Dlatego też nawet tamtejsze ciężkie ciężarówki mają małe dzienne kabiny i zamiast zestawów ciągnik + naczepa preferowane są ciężarówki z zabudowami na 3 czy nawet 4 osiach

Odpowiedz