Najechanie na A2 pod Łowiczem – z wraku wyciągnięto poważnie rannego kierowcę

Dołączone zdjęcia opublikowało Osp KSRG Łyszkowice.

Myśląc o poniedziałkowym popołudniu, autostradzie A2 w kierunku zachodnim i okolicach Łowicza, od razu można mieć przed oczami ogromne natężenie ruchu. A że do tego dochodzi też zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych, wręcz paraliżujący ruch w okolicach węzłów, wszystko to tworzy dla kierowców bardzo niebezpieczne warunki pracy. I tak też dochodzimy do wczorajszego wypadku, który miał miejsce właśnie na omawianym odcinku „A-dwójki”.

Wszystko wydarzyło się w poniedziałkowy wieczór, około godziny 19. Przy węźle Łowicz, w miejscu, gdzie pojawia się pas do rozpędzania, samochody ciężarowe były zmuszone do silnego hamowania. Niestety, z jakiegoś powodu nie zdołał tego wykonać kierowca Mercedesa Actrosa czwartej generacji, ciągnący naczepę kurtynową. Najechał on więc na poprzedzający zestaw, z postaci DAF-a XF z naczepą chłodniczą.

Kabina Actrosa uległa tak poważnemu zmiażdżeniu, że od razu można było spodziewać się najgorszego. Jak jednak poinformował lokalny serwis „Lowiczanin.info”, powołując się na dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu, 37-letni kierowca Mercedesa przeżył wypadek, a nawet pozostał przytomny. Za to bardzo poważnym problemem było wyciągnięcie go z wraku, z uwagi na zmiażdżenie kabiny z obu stron, między dwiema naczepami.

Strażacy musieli najpierw odciągnąć rozbity zestaw od chłodni, a następnie rozciąć lewą część wraku przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Po tym zdarzeniu mężczyzna mógł zostać wyciągnięty z kabiny i za pośrednictwem ratowniczego helikoptera trafił do szpitala w Łodzi. Jego stan pozostawał przy tym stabilny, ale obrażenia ciała sklasyfikowano jako poważne.

Przy okazji pojawia się pytanie, jak długo ta jedna z najbardziej zatłoczonych tras w Polsce będzie liczyła tylko po dwa pasy ruchu, z niekończącym się zakazem wyprzedzania dla samochodów ciężarowych? Tutaj przypomnę, że dopiero wiosną 2025 roku rozstrzygnięty zostanie przetarg na wybudowanie trzeciego pasa między Warszawą a Łodzią. Za to jako prawdopodobną datę ukończenia tej inwestycji wskazuje się rok 2027.