Naczepy z oznaczeniami „made in Turkey” coraz popularniejsze – Krone i Renders ruszają do Turcji

naczepa_tirsan

Produkcja naczep, przyczep, czy te zabudów to branża, w której cały czas bardzo dużą rolę odgrywa praca ludzkich rąk. To natomiast oznacza, że dla producentów tego typu konstrukcji szczególnie atrakcyjne są kraje, w których siła robocza nie należy do szczególnie drogich, takie jak na przykład Turcja. Co więcej, powyższa teza znajduje potwierdzenie w fakcie, że turecki rynek produkcji naczep rozwija się w naprawdę imponującym tempie.

Oczywistym przykładem może być tutaj firma Kässbohrer, która już dobre kilkanaście lat temu została przejęta przez tureckiego giganta i produkuje swoje naczepy częściowo właśnie w Turcji. W temacie tym nie brakuje jednak także i nowości, na przykład tych dotyczących firm Krone oraz Renders. Krone, niemiecki potentat z długą tradycją, wykupił właśnie wszystkie akcje tureckiej firmy Doğuş Treyler, z którą współpracował od 2007 roku. W efekcie Krone ma teraz turecką fabrykę w miejscowości Tire do swojej pełnej dyspozycji, co ma pozwolić firmie rozwinąć skrzydła na rynku Turcji oraz ogólnie Bliskiego Wschodu. Co ważne, mowa tutaj o fabryce naprawdę nowoczesnej, gdyż w ostatnim czasie zainwestowano w nią 35 milionów euro.

Co więcej, również belgijską firmę Renders, znaną przede wszystkim z opracowania naprawdę świetnego układu skrętnych osi (opisywany TUTAJ), czekają teraz zmiany z turecką flagą w tle. Pod koniec ubiegłego roku firma ta zaliczyła niestety upadłość i potrzebny był jej solidny inwestor z grubym portfelem. Znalazł się on w Turcji, w mieście Antalya, gdzie siedzibę ma firma HAS Trailers. Właśnie to przedsiębiorstwo postanowiło zainwestować w firmę Renders, podniosło ją ze zgliszczy, przywróciło markę Renders na rynku Beneluxu i już wkrótce będzie umieszczało jej logo na fabrycznie nowych naczepach do transportu kontenerów. Nie będą to już jednak produkty „made in Belgium”, gdyż wraz z całym tym przejęciem produkcję postanowiono przenieść do Turcji, a na belgijskie zatrudnienie firmy złoży się zaledwie pięć osób.

renders_x_steering_x_drive.gif