Naczepy mogą działać niczym płyn AdBlue – boczne ściany oczyszczą powietrze

Tlenki azotu to jedne z najbardziej szkodliwych substancji, jakie można znaleźć w spalinach z silników diesla. To właśnie z myślą o nich ciężarówki otrzymały bardzo rozbudowane katalizatory, rozbijające tlenki azotu przy pomocy płynu AdBlue. Okazuje się jednak, że to nie jest koniec technologicznych możliwości w tym zakresie. Dodatkowego rozbicia tlenków azotu można bowiem dokonać przy użyciu specjalnie przygotowanej… naczepy. 

Brytyjska firma RGVA zaprezentowała w ubiegłym tygodniu specjalne banery, przeznaczone do rozciągania na bocznych ścianach naczep. Mogą one prezentować po prostu firmowe reklamy, a przy tym okazują się pokryte dwutlenkiem tytanu. Ta ostatnia substancja to tak zwany fotokatalizator, który po wystawieniu na słońce reaguje z tlenkami azotu, rozbijając je na tlen, azot oraz niegroźne azotany. Innymi słowy, wystarczy, że naczepa wyjedzie na drogę w słoneczny dzień, a jej boczne banery zaczną dosłownie oczyszczać powietrze, eliminując szkodliwe substancje generowane przez silnik samego ciągnika.

Według wyliczeń RGVA, 13,6-metrowa naczepa ze specjalnymi banerami pokrywającymi obie boczne ściany rozbije około 5,2 kilograma tlenków azotu rocznie. To ilość, którą 40-tonowa ciężarówka z silnikiem Euro 6 wyemituje na dystansie około 15-20 tys. kilometrów. W praktyce można więc powiedzieć, że rok jazdy z taką naczepą wyeliminuje emisję tlenków azotu z dwóch miesięcy. A wszystko to bez dokładania kolejnych, delikatnych czujników.

Na zdjęciu możecie zobaczyć naczepę, którą wyposażono już w omawiane rozwiązanie. Baner na lewej ścianie, pokryty właśnie dwutlenkiem tytanu, jest tutaj rozciągnięty na specjalnych, metalowych mocowaniach. W razie potrzeby przewoźnik może zmienić ten baner na inny, by zaprezentować nową reklamę, a także może całkowicie go usunąć, na przykład przed sprzedażą naczepy.