Naczepa z hydraulicznie poszerzaną podłogą – 3,21 metra do przewozu maszyn

Firma Nooteboom, popularny producent pojazdów do transportu ponadnormatywnego, wprowadziła na rynek bardzo ciekawą nowość. Jest to naczepa do przewozu ciężkich maszyn, wyposażona w hydraulicznie poszerzaną platformę.

Nooteboom OSD-73-04, bo tak nazywa się ten pojazd, w standardowej postaci liczy 2,54 metra szerokości. Może się więc poruszać po drodze jako pojazd w pełni normatywny. Gdy natomiast zajdzie potrzeba przewiezienia szerszego ładunku, kierowca będzie musiał obsłużyć prosty przełącznik, wprawiając tym samym w ruch siłowniki hydrauliczne. Za ich pośrednictwem platforma zostanie rozsunięta, osiągając nawet 3,21 metra szerokości.

Tak to wygląda w działaniu:

Dla porównania, w klasycznych naczepach poszerzanych kierowca ma do wykonania sporo pracy. Zwykle polega to na wysunięciu na boki specjalnych podpór, na których następstwie układa się dodatkowe elementy podłogi. Co więcej, takie manualnie powiększane platformy zwykle nie przekraczając 3,02 metra szerokości.

Wróćmy jednak do nowego Nootebooma. Długość poszerzanych fragmentów to 5 metrów, a rozsunięciem lewej i prawej strony można sterować w sposób niezależny. Maksymalna ładowność pojazdu określana jest na około 47 ton, podwozie zostało ustawione na czterech rzędach kół, a do tego doszedł oczywiście poszerzany najazd, który tworzy kąt zaledwie 11 stopni.

Jak się też okazało, klienci na ten pojazd już czekają. Pierwsze egzemplarze sprzedały się w Wielkiej Brytanii, w ilości ponad 20 sztuk, a ich oficjalne odbiory już się rozpoczęły.