Moduły do przewozu “gabarytów” debiutują w Europie, w parze z ciągnikami balastowymi typu Trojan

Brytyjska firma ALE, specjalizująca się w transporcie ponadnormatywnym, rozszerzyła swoją europejską flotę o wyjątkowe przyczepy. Są to konstrukcje eksploatowane już przez ALE w Australii oraz Republice Południowej Afryki, zaś teraz debiutujące na terenie Wielkiej Brytanii.

Mowa tutaj o przyczepach modułowych, skonstruowanych z myślą o pracy z ciągnikami balastowymi, mogących współpracować z wiszącą gondolą do ładunków o dużej wysokości i wyróżniających się nowinką w postaci poszerzanego podwozia. Zamiast standardowych 3,6 metra, może ono mieć nawet 4,3 metra szerokości, co natomiast gwarantuje lepsze rozłożenie masy i daje większą szansę na uzyskanie zezwolenia na przejazd drogami niższej kategorii. Dla przykładu – jeśli na trasie przejazdu będzie most o ograniczonej wytrzymałości i konieczne będzie tymczasowe ograniczenie nacisków na jezdnię, podwozie zostanie tymczasowo poszerzone, aby już za mostem wrócić do swojej pierwotnej postaci. Tym samym ALE będzie mogło więc ograniczać koszty transportu, skracając sobie trasy i zmniejszając czas potrzebny na wykonanie całego przejazdu.

Poszerzane platformy będą ciągnięte przez fascynujące ciągniki balastowe o nazwie Trojan, przygotowane na specjalne zamówienie firmy ALE i opisywane przeze mnie TUTAJ. Jak natomiast będzie wyglądało ich poszerzanie w praktyce, można zobaczyć na poniższym filmie: