Model Jelcza 422 w skali 1/87, przygotowany przez pasjonatów i odwzorowujący prawdziwe modele

jelcz_422_pks_rzeszow

Kiedy nadeszła przemiana ustrojowa i prywatny transport drogowy zaczął w Polsce rozwijać skrzydła, nie brakowało firm, które wysyłały w dłuższe trasy Jelcze z serii 400. Pod względem komfortu jazdy oraz wytrzymałości pojazdom tym było co prawda daleko do konkurencji z Zachodu, ale stosunkowo duże kabiny sypialne, silniki o mocy około 300 KM, prosta konstrukcja oraz łatwa dostępność ciągników siodłowych, skutecznie przyciągały wielu przewoźników. Tym samym dzisiaj Jelcze z serii 400 mogą stanowić wspomnienie bardzo ciekawych, a wręcz pionierskich czasów, kiedy nasza branża tak naprawdę dopiero zaczynała w Polsce istnieć. I dlatego też trzech pasjonatów modelarstwa podjęło się w ostatnim czasie bardzo ciekawego projektu.

Piotr, specjalizujący się wytwarzaniu miniaturowych nadwozi z żywicy, a także Michał i Igor, odpowiedzialni za ostateczne wykończenie modeli, wspólnie przygotowali miniaturkę Jelcza 422 w skali 1/87. Jest to żywiczny model, urzekający ilością detali, a dzięki odpowiedniej okleinie potrafiący wyglądać na pojazd żywcem wyrwany z polskich dróg sprzed wejścia do Unii Europejskiej. Jak na razie powstała pierwsza seria tych modeli, przewidująca 20 różnych egzemplarzy, przygotowanych w oparciu o historyczne zdjęcia. Są to przede wszystkim ciężarówki popularnych PKS-ów, wyposażone w tablice TIR, autentyczne oznaczenia firmowe, a nawet prawdziwe numery rejestracyjne. Część z pojazdów ma także charakterystyczny, jelczański spojler, czy też znaczki oferujące o zastosowaniu silnika marki Steyr.

Cała pierwsza seria 20 pojazdów rozeszła się na przysłowiowym pniu. Wkrótce rozpocznie się jednak produkcja kolejnych egzemplarzy i gdyby tylko ktoś był zainteresowany, może zarezerwować model dla siebie. Możliwe jest także zamówienie konkretnej wersji kolorystycznej lub przygotowanie specjalnych dodatków. W zależności od żądanego wyposażenia, cena powinna wynieść od 120 do 150 złotych (jest to ręczna, małoseryjna praca, więc niestety koszty nie są niskie), natomiast dane kontaktowe znajdziecie na pod następującym adresem internetowym: http://gabinett.republika.pl/modelarstwo/kontakt.html.

Poniżej: galeria zdjęć wybranych egzemplarzy z pierwszej serii

model_jelcz_422_02 model_jelcz_422_01model_jelcz_422_12 model_jelcz_422_03 model_jelcz_422_04 model_jelcz_422_05 model_jelcz_422_06 model_jelcz_422_07 model_jelcz_422_08 model_jelcz_422_09 model_jelcz_422_10 model_jelcz_422_11