Milionowa ciężarówka Volvo Trucks wyprodukowana w Gencie, w największej fabryce koncernu

Wśród wszystkich zakładów produkcyjnych koncernu Volvo, fabryka w belgijskim Gencie zajmuje specjalne miejsce. Obiekt ten jest głównym dostawcą ciężarówek na europejski rynek, wytwarzając je w nawet 200 egzemplarzach dziennie. Wszystko zaś rozpoczęło się w 1975 roku, gdy belgijski obiekt został oficjalnie otwarty.

Teraz, po 43 latach, fabryka może świętować jubileusz. Z taśmy zjechała bowiem milionowa ciężarówka, okazując się 330-konnym egzemplarzem modelu FM. Samochód ten nie wyjedzie jednak z Gentu, jako że jego odbiorcą okazały się lokalne władze. Pojazd dołączy więc do miejskiej floty, wykonując wraz z różnego rodzaju komunalne zdania.

Wracając natomiast do historii samej fabryki – swoją rolę głównego europejskiego zakładu otrzymała ona na początku lat 90-tych. Od tamtego czasu jest ona też stale rozbudowywana, między innymi 10 lat temu otrzymując kompletny dział wyposażenia kabin. Ponadto zakład pełni bardzo istotną rolę w zakresie przygotowywania kół. Znajduje się tam volvowska centrala nakładania opon na felgi, dostarczająca gotowe koła do wszystkich innych zakładów w Europie. Mowa tutaj o fabrykach ciężarówek w Szwecji, Francji oraz Rosji, a także o fabrykach autobusów w Szwecji oraz Polsce.