Mercedes Sprinter Classic – odpowiedź niemieckiej marki na rosyjskie potrzeby

Rosja jest krajem ogromnym, zróżnicowanym klimatycznie, a ponadto znanym z wyjątkowego złego stanu dróg. Nic więc dziwnego, że tamtejszy rynek motoryzacyjny rządzi się swoimi prawami. Nie bez powodu w firmach transportowych naszych przyjaciół ze wschodu można znaleźć amerykańskie Freightlinery, które przeciętny Siergiej jest w stanie naprawić w niemalże każdych warunkach, a wystawiając na serwis aukcyjny Volvo FH12 pierwszej generacji można być wprost pewnym, że w ciągu dwóch dni zainteresuje się nim jakiś Rosjanin. Doskonałym przykładem jest tutaj także samochód dostawczy UAZ 452, który pozostaje w produkcji od 1965 roku, a wszelkie próby zakończenia jej wiążą się protestami mieszkańców kraju.

mercedes_sprinter_classic_1 mercedes_sprinter_classic_2

Kilka miesięcy temu kolejny przykład na specyficzność rosyjskiego rynku dodał nawet Mercedes, który rozpoczął Jarosławiu nad Wołgą produkcję modelu Sprinter Classic. Powstający we współpracy z rosyjskim GAZ-em pojazd to pierwsza, poliftingowa generacja dostawczego Mercedesa, mająca być w Rosji świetną alternatywą dla najnowszego wydania, niestety zbyt drogiego jak na tamtejsze warunki. Tańszym, a jednocześnie mniej skomplikowanym pojazdem Mercedes chce podbić rosyjski rynek aut dostawczych. Od trzech lat jest to natomiast rynek wyjątkowo chłonny i tylko w 2012 roku sprzedano na nim aż 150 tys. fabrycznie nowych maszyn.

Co konkretnie oferuje się rosyjskim klientom? Gama Sprintera Classic jest bardzo skromna, jak przystało na budżetowy model. Maszyna dostępna w dwóch wersjach nadwoziowych – jako blaszany furgon z dwoma rozstawami osi (3550 oraz 4025 mm) lub w wydaniu osobowym przystosowanym do przewozu od 16 do 20 osób. Niezależnie od nadwozia, pod maską pojazdu może pracować wyłącznie 109-konny diesel o oznaczeniu 311CDI. Co ważne, każdy egzemplarz niemiecko-rosyjskiego dostawczaka ma na pokładzie standardowy system ESP, natomiast wyposażenie opcjonalne można dokupować w kilku pakietach.

Tak natomiast Mercedes reklamuje Sprintera Classic: