Mercedes-Benz Zetros 1833 jako praktyczny kamper, czyli tony stali, luksusu i koni mechanicznych

Zetros – Reisemobil – Caravan-Salon 2014

Drogi Czytelniku, witaj ponownie w dziale „Prezentacje”, gdzie przyjrzymy się teraz nowemu samochodowi kampingowemu. Mowa tutaj o konstrukcji bazującej na Mercedesie Zetrosie, zabudowanej przez firmę Hartmann Spezialkarosserien i doposażonej przez przedsiębiorstwo Hünerkopf.

Podwozie

Mobilne domy często kojarzą się z wyjątkowo wolną jazdą, która ma oczywiście związek z połączeniem pokaźnej masy własnej i malutkich, teoretycznie ekonomicznych silników. Zetros 1833 jest jednak wyjątkiem od tej reguły, gdyż napędza go mocny, 6-cylindrowy diesel o pojemności 7,2 litra i mocy 326 KM, która przekazywana jest do 6-biegowego „automatu”. Srebrne auto ma także świetnie radzić sobie poza drogami, co jest zasługą terenowego ogumienia 16.00 R 20, napędu na wszystkie koła i głębokości brodzenia sięgającej 1,2 metra.

Zetros – Reisemobil – Caravan-Salon 2014

Nadwozie

Jak już wspomniałem, nadwozie Zetrosa – połączone z kabiną specjalnym przejściem – wyprodukowała firma Hartmann Spezialkarosserien z Alsfeld w Hesji. Mierzy ono 5,6 m długości oraz 2,4 m szerokości. Ściany, dach i podłogę wykonano z pojedynczych, ocynkowanych i powlekanych tworzywem sztucznym paneli, co ma gwarantować odpowiednią stabilność oraz izolację konstrukcji. Maksymalna grubość ścian wynosi 10 cm.

Ważną częścią nadwozia jest elektrycznie wysuwana komora z lewej strony, zaopatrzona w obudowę z włókien węglowych oraz pneumatyczne uszczelnienie. Po wysunięciu komory szerokość przestrzeni mieszkalnej wzrasta do 2,5 m, natomiast w jej wsunięciu pomagają chroniące przed śniegiem i lodem elementy grzewcze.

Zetros – Reisemobil – Caravan-Salon 2014

Luksusy

Za wysokiej jakości wyposażenie i wykończenie kabiny odpowiadał Hünerkopf, dostawca specjalistycznego sprzętu z Neukirchen nieopodal Kassel. Rozkład wnętrza Zetrosa został przemyślany pod kątem dalekich wojaży w komfortowych warunkach – narożną sofę, sekcję kuchenną i duże, podwójne łóżko uzupełnia tu łazienka z umywalką, toaletą oraz osobnym prysznicem. Ściany tego ostatniego wykonano z ozdobionego specjalnym wzorem szkła i wyposażono w nastrojowe podświetlenie.

Wnętrze urządzono meblami ze szlachetną okleiną z prawdziwego drewna klonowego „ptasie oko”. Pięciokrotnie lakierowana i polerowana powierzchnia odznacza się wyjątkowo wysokim połyskiem. Podłogę oraz blat kuchenny wykonano z lekkiego kamienia naturalnego, a sofę w wysuwanej części pokrywa oddychająca, prawdziwa skóra.

Wiele atencji projektanci poświęcili też detalom, takim jak oświetlenie kabiny. Srebrny Zetros to pierwszy mobilny dom, którego wnętrze rozświetlają organiczne diody elektroluminescencyjne (tzw. OLED-y), generujące wyjątkowo ciepły odcień światła z możliwością płynnego przyciemniania, a przy okazji zużywające niewielką ilość energii. Na pokładzie Zetrosa znalazło się również inne nowoczesne wyposażenie: automatyczna antena satelitarna, połączenie z internetem, LED-owe ekrany w sekcji dziennej i sypialnej oraz nagłośnienie marki Bose.

Zetros – Reisemobil – Caravan-Salon 2014

Rzeczy przydatne

Niezależność w trakcie długich podróży zapewnia 300-litrowy zbiornik świeżej wody oraz 600-litrowy zbiornik oleju napędowego, a także litowo-jonowe akumulatory z systemem zasilania energią słoneczną. W razie potrzeby podróżujący mają do dyspozycji agregat prądotwórczy. Wyposażenie obejmuje też klimatyzację oraz dwa sterowane osobno podgrzewacze wody na olej napędowy.

Gdzie i kiedy?

Ekstremalny, terenowo-luksusowy kamper będzie prezentowany podczas zbliżających się targów aut użytkowych w Hanowerze, trwających od 25 września do 2 października, w hali 14/15 na stoisku Mercedes-Benz Trucks.