Mercedes-Benz odłożył 600 milionów euro na karę za udział w kartelu – czy to przyznanie się do winy?

daimler_trucks_2013

Po dłuższej przerwie pora powrócić do tematu nielegalnej zmowy cenowej, o którą producentów ciężarówek postanowiła oskarżyć Komisja Europejska. Koncern Daimler Trucks, który już dłuższy czas temu potwierdził otrzymanie oskarżeń o udział w kartelu, podał właśnie do wiadomości, że przygotował środki na opłacenie ewentualnej kary. Mowa tutaj o aż 600 milionach euro, które miałyby wystarczyć na pokrycie całej kary za sprzedaż Mercedesów po nieuczciwych cenach.

Trzeba tutaj oczywiście zaznaczyć, że zarzuty wobec Daimler Trucks cały czas nie zostały potwierdzone i właściciel marki Mercedes-Benz będzie miał szansę do obrony przed zarzutami ze strony Komisji Europejskiej. Przygotowanie ogromnej kwoty na ewentualną karę jest jednak bezsprzecznym dowodem, że coś z tym kartelem jest na rzeczy.

Pierwszą firmą, która poinformowała o przygotowaniu funduszy na ewentualną karę, było Volvo Group. Szwedzi mieli odłożyć nieco mniej od Niemców – 400 milionów euro. Przypomnijmy, że maksymalna kara, którą Komisja Europejska może nałożyć w tej sprawie, to 10 proc. wartości całej światowej sprzedaży każdej z firm.

Lista firm, o których wiadomo, że są oficjalnie oskarżone, czeka poniżej:

  • Volvo Group – właściciel Volvo Trucks oraz Renault Trucks
  • Daimler Trucks – właściciel marki Mercedes-Benz
  • CNH Industrial – właściciel marki Iveco
  • MAN Truck & Bus
  • PACCAR– właściciel marki DAF Trucks

Na zdjęciu – gama ciężarówek różnych marek, które należą do koncernu Daimler Trucks.