MAN i Scania z tymi samymi silnikami od 2024 roku – to ostatnie diesle w koncernie

W nawiązaniu do tekstu:

Scania pokaże w listopadzie nowe silniki rzędowe – to ma być bardzo duża premiera

Wiemy już, że w listopadzie Scania zaprezentuje zupełnie nową gamę rzędowych, 13-litrowych silników. Zastąpią one dotychczasowe jednostki, rozwijające od 370 do 540 koni mechanicznych. A teraz pojawiło się na ten temat kilka nowych informacji, szerzej dotyczących koncernu Volkswagen oraz jego ciężarowej grupy Traton.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nowe 13-litrowe silniki zostaną przekazane także do firmy MAN. Zamysł jest bowiem taki, by cały koncern jeździł na wspólnej gamie jednostek, ograniczając ten sposób koszty produkcji. Jak jednak wskazują nowe zapowiedzi, wdrożenie do poszczególnych marek zostanie mocno rozłożone w czasie.

Scania planuje wspomnianą premierę w listopadzie 2021 roku oraz wiosenne rozpoczęcie seryjnej produkcji. MAN przejdzie zaś na nowe jednostki dwa lata później, dopiero na początku 2024 roku. Będą one stopniowo wdrażana do gamy produktów, eliminując przy tym dotychczasowe, własne silniki MAN-a. W praktyce to więc oznacza, że całkowicie ujednolicenie gamy silnikowej Scanii i MAN-a zajmie jeszcze około 3-4 lata

Na tym zapowiedzi się też nie kończą. Grupa Traton wyjawiła coś jeszcze, mianowicie plan całkowitej rezygnacji z rozwoju silników wysokoprężnych. Jak zapowiada prezes Matthias Gründler, nowa 13-litrowa gama będzie oficjalnie ostatnim dieslem opracowanym przez tę firmę. Po niej nadejdą już tylko silniki elektryczne lub wodorowe, na rozwoju których Traton skupi się w najbliższych latach. Tylko do 2025 roku firma chce przeznaczyć na ten cel 1,6 miliarda euro, czyli ponad 7 miliardów złotych. Zakłada się też, że w okolicach 2025 roku ciężarówki elektryczne staną się już tańsze od dieslowskich.

A na koniec zostaje jeszcze jedna informacja. Volkswagenowska grupa Traton oficjalnie zakończyła przejmowanie kolejnej ciężarowej marki, mianowicie amerykańskiego International. Od teraz ma on wspólnego właściciela z MAN-em i Scanią, a więc i on zostanie objęty opisanymi powyżej, silnikowymi zmianami. Obecną gamę Internationala oraz jej ogólną charakterystykę prezentowałem Wam w następującym artykule: Volkswagen kupuje amerykańską markę ciężarówek – spójrzmy co oferuje ta firma